Rusya, kripto para birimlerini yasal olarak tanımaya hazırlanıyor

Yerel kaynaklara göre Rusya, Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerini vergilendirme amacıyla dijital ürünler olarak sınıflandırmayı öneren bir taslak üzerinde çalışıyor. Rusya Merkez Bankası Başkan Vekili Olga Skorobogatova, geçtiğimiz perşembe günü bankanın kripto para birimlerini vergilendirmek amacıyla “dijital mal” olarak sınıflandırmayı önerdiklerini açıkladı. Bitcoin ve diğer kripto paralar ‘Dijital mal’ olarak kabul edilecek Sputnik International’a konuşan Skorobogatova, şunları söyledi: “İki ay önce Rusya’da fiilen kullanılan devlet dışı kripto para birimlerini nasıl sınıflandıracağımız konusunda bakanlıklar ve kuruluşlarla bir toplantı...

Yerel kaynaklara göre Rusya, Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerini vergilendirme amacıyla dijital ürünler olarak sınıflandırmayı öneren bir taslak üzerinde çalışıyor.

Rusya Merkez Bankası Başkan Vekili Olga Skorobogatova, geçtiğimiz perşembe günü bankanın kripto para birimlerini vergilendirmek amacıyla “dijital mal” olarak sınıflandırmayı önerdiklerini açıkladı.

Bitcoin ve diğer kripto paralar ‘Dijital mal’ olarak kabul edilecek

Sputnik International’a konuşan Skorobogatova, şunları söyledi:

“İki ay önce Rusya’da fiilen kullanılan devlet dışı kripto para birimlerini nasıl sınıflandıracağımız konusunda bakanlıklar ve kuruluşlarla bir toplantı düzenledik. Onları dijital mal olarak kabul etmeyi; vergi, kontrol ve kayıt altına alma konularında bazı değişiklikler yaparak dijital mal mevzuatını düzenlemeyi öneriyoruz.”

İlk taslak bir ay içinde

Skorobogatova’ya göre, teklif bütün bakanlıklar tarafından desteklendi ve merkez bankası düzenlemelerin ilk taslağını bir ay içinde teslim etmeyi planlıyor.

Merkezi Moskova’da bulunan önde gelen bir Rus medya grubuna göre, merkez bankası, Rusya’daki kripto para birimlerini kontrol etmeye başlamaları gerektiğini, hızla bir tehdit haline gelebileceklerini düşünüyor. Dijital para birimleri altın rezervleri tarafından desteklenmiyor. Bunun yanında devlet tarafından kontrol edilmediğinden er ya da geç finansal piyasalarda istikrarsızlığa neden olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl