Rusya Merkez Bankası, kripto para kullanımını test edecek

Rus devlet haber ajansı TASS’a göre Rusya Merkez Bankası, uluslararası ödemeler için kripto para kullanımını test edecek. Söz konusu denemeler, şirketlerle birlikte gerçekleştirilecek. Yürütülecek pilot projeye katılım sağlayacak şirketlerin hangileri olduğu ise belirtilmedi.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da konuşan Rusya Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, “Şimdi, hazırlamakta olduğumuz düzenleme dahilinde, uluslararası ödemeler için, yani dış ekonomik faaliyetler için kripto paraları kullanmayı denemeyi planlıyoruz” dedi.

Dijital varlıkların kullanımı için teşvik çabaları

Bankanın bir diğer başkan yardımcısı Vladimir Chistyukhin de uluslararası ödemelerde kripto para kullanımı konusu da dahil olmak üzere dijital finansal varlıkların kullanımını teşvik etmek için çalıştıklarını bildirdi.

Ambargolar sonrası kriptoya yeşil ışık

Bilindiği üzere Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası uygulanan ekonomik yaptırımlar Rusya’nın belini bükmüştü. Rus yetkililer bu sebepten kripto paralarla ilgili tutumlarını zamanla yumuşattı. Rusya Merkez Bankası, geçtiğimiz eylül ayında, yaşanan jeopolitik değişimler dolayısıyla kripto düzenlemelerine olan yaklaşımını yeniden değerlendirmiş ve uluslararası ödemeler için kriptoyu yasallaştırma konusunda Maliye Bakanlığı ile anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl