Rusya Merkez Bankası, kripto paraların dolaşımı için yeni kurallar getirecek

Rus haber ajansı TASS’ın bildirdiğine göre, Rusya Merkez Bankası, ülkede kripto paraların dolaşımını yasaklamak yerine onları regüle edecek bir yasa çıkarmayı planlıyor.

Devlet Duması’nda gazetecilere konuşan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vladimir Chistyukhin, kripto paraların dolaşımına ilişkin bazı kurallar koymayı planladıklarını söyledi. Chistyukhin, bankanın Rus vatandaşların banka hesaplarından kripto para borsalarına yapılan transferlerin yasaklanmasını destekleyip desteklemediği sorusuna yanıt olarak şöyle konuştu:

“Mevzuatta değişiklik yaparak sorunu çözeceğimizi düşünüyorum. Kripto paraların dolaşımının nasıl olabileceğine dair daha doğru bir tanım getirilecek.”

Yetkili, Rus vatandaşları ve işletmelerin yerel altyapı veya aracılar yoluyla kripto para alma ve saklama hakkına sahip olduklarını ifade etti.

Öte yandan banka, yakında kripto paralar ile ilgili bir rapor da yayımlayacak. Chistyukhin, “Bu rapor, Rus finans piyasasında kripto paranın yeriyle ilgili yaklaşımlarımızı içerecek. Bir ipucu vermem gerekirse, Rus finans piyasasında kripto paraya yer görmüyoruz.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Reuters, Rusya Merkez Bankası’nın mali istikrara engel olduğu gerekçesiyle kripto paraların ülkede yasaklanması konusunda adım atmak istediğini yazmıştı. Bankanın konu hakkında piyasa katılımcıları ve uzmanlarla görüştüğü öne sürülmüştü. Merkez bankası başkanı Nabiullina ise “Kripto paralara şüpheyle bakıyoruz. Genellikle yasa dışı işlemler için kullanılıyorlar. Bu tür varlıklara yapılan yatırımları hoş karşılayamayız.” açıklamasını yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl