Rusya Merkez Bankası’ndan kripto paraları yasaklama teklifi

Son dönemde kripto paraların yasaklanması konusunda ısrarcı adımlar atan Rusya Merkez Bankası'ndan bugün de benzer bir hamle geldi. Reuters'in son dakika olarak geçtiği habere göre kurum Rusya sınırları için hem kripto para işlemlerinin hem de madenciliğinin tamamen yasaklanmasını teklif etti. Kripto para sahipliğinin ise yasak kapmasında olmadığı belirtiliyor.

Tüm dünyadaki merkez bankalarının kripto paraların yasaklanması konusundaki açıklamaları ardı ardına gelirken, Rusya Merkez Bankası da bu konudaki ısrarını sürdürüyor. Reuters’in geçtiği habere göre kurum, Rus vatandaşlarının refahı ve finansal istikrara engel teşkil ettiği gerekçesiyle ülke sınırları içinde kripto para madenciliği ve işleminin yapılmasının yasaklanmasını teklif etti.

Yasal statü var ama…

Bilindiği üzere yıllardır kripto paraların statüsünü tartışan Rusya, 2020 yılında kripto para işlemlerine izin vermişti. Büyük madencilik firmalarının, operasyonlarının bir bölümünü burada sürdürdüğü de biliniyor. Ancak kripto paralar ülkede ödeme aracı olarak kullanılamıyor. Rusya Merkez Bankası ise son aylarda üst üste açıklamalarla ülkede kripto paraların tamamen yasaklanması gerektiğini belirtiyor.

“Piramit şeması” dediler

Reuters’in haberinde ayrıca, kurumun kripto paralar için “dolandırıcılık ve piramit şeması” tanımını yaptığı ve hızlı büyümenin arkasında da spekülatif talebin olduğunun belirtildiği yazıldı. Banka, piyasadaki balonun mali istikrara da ciddi bir tehdit yarattığını belirtti.

Kripto para borsalarını da kapsıyor

Yasağın tüm kripto para işlem ve işlerini de kapsadığı ve açıklamaya kripto para borsalarının da dahil edildiği yazıldı. Rus Merkez Bankası, kripto para alım ve satım işlemlerini engellemek için de mutlaka mekanizmalar geliştirilmesi gerektiğine de vurgu yaptı. Yasağın kripto para sahipliğini ise kapsamadığı belirtiliyor.

Putin olumlu konuşmuştu

Hatırlanacağı üzere kısa süre önce Rusya devlet başkanı Putin, sorulan bir soru üzerine kripto paraların bir değer içerdiğini ancak petrol ticareti gibi önemli konularda şu an için kullanılmasının söz konusu olamdığını söylemişti.

Dünyada birçok merkez bankası ülkelerinde kripto paralara olan yükselen ilgiyi düşürmek için sürekli olarak olumsuz açıklamalarda bulunuyor. AB, Hindistan, Pakistan ve İsveç Merkez Bankası son dönemde kripto paralar konusunda yaptıkları negatif açıklamalarda önplâna çıktılar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl