Rusya Merkez Bankası Başkanı: Bir gün dijital para çıkarabiliriz

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kurumunun kendi dijital parasını çıkarabileceğini ancak bunun hemen olamayacağını söyledi.

CoinDesk’te yer alan habere göre, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kurumunun bir gün kendi dijital parasını çıkarabileceğini söyledi.

Cumartesi günü bir öğrenci konferansında konuşan Nabiullina, böyle bir şeyin hemen gerçekleştirilemeyeceğini, ancak Rusya Merkez Bankası da dahil olmak üzere çeşitli merkez bankalarının bu olasılığı araştırdığını söyledi.

CBDC‘lerin (merkez bankalarının bastığı dijital paralar) faydalı olmasında kilit noktanın kullanılan teknolojinin güvenilirlik ve süreklilik sağlaması olduğuna dikkat çeken Nabiullina, “Dağıtık defter teknolojisinin de dahil olduğu teknolojilerin biraz daha gelişmesi lazım.” dedi.

Vatandaşların kağıt parayı geride bırakmaya hazır olup olmadıklarıyla ilgili bir soruyu ise Nabiullina şöyle cevapladı:

“İnsanlar için ve vatandaşlar için elektronik para daha kullanışlı olacak. Peki toplum olarak kağıt parayı reddetmeye hazır mıyız?”

Bazı ulusların kağıt parayı neredeyse hayatlarından tamamen çıkardıklarına, diğerlerinin ise kağıt paraya hâlâ çok düşkün olduklarına dikkat çeken Nabiullina, kağıt parayı hayatlarından çıkaranların çoğunun bunu yasa dışı faaliyetler için değil, gizlilik ve anonimliğe önem verdikleri için yaptıklarını söyledi.

Konuşmasında son olarak merkez bankası araştırmacılarına bir tavsiyede bulunan Nabiullina, onlara CBDC’leri hızlı bankacılık ödemeleri gibi diğer yöntemlerle kıyaslamaları gerektiğini söyledi.

Nabiullina, geçen ay Rusya Merkez Bankası’nın uluslararası ödemeleri kolaylaştıracak olan altın destekli bir kripto para üzerine düşüneceğini açıklamış, ancak bunun yanında Avrasya Ekonomik Birliği’ndeki mevcut itibari para ödeme sistemlerinin halihazırda iyi dinamiklere sahip olduğunu ve geliştirilmeye devam ettiğini de belirtmişti.

Rus parlamentosunun alt kanadı olan Duma da, kripto paralarla ilgili bir yasa tasarısını geçirmeye hazırlanıyor, ancak hazırlıkların tamamlanması ilkbahara yetişmeyecek gibi gözüküyor.

Tüm bunlardan anlaşıldığı üzere, Rus yetkililer kripto paralara karşı eski şahin tutumlarını yumuşatmış gözüküyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl