Rusya’dan çok önemli kripto hamlesi: Sabit coin’ler yasallaştırılıyor

Batı yaptırımlarından ötürü ticaret konusunda zorluklar yaşayan Rusya, sabit coin'lerin sınır ötesi ödemelerde kullanılmasını kanunlaştırmayı hedefliyor. Çalışmalarda Rusya Merkez Bankası da aktif şekilde yer alıyor.

Bir dönem kripto para karşıtı politikalarıyla gündemde olan Rusya, özellikle Ukrayna savaşından sonra gelen Batı yaptırımlarıyla birlikte bu alana daha çok ısınırken, son olarak ise ülkede sabit coin’lerin sınır ötesi ödemelerde kullanılmasının yasallaşmasının planlandığı belirtiliyor.

Rus medyasından Izvestia’nın haberine göre; kullanılacak kripto paraların düşük volatiliteye sahip olmasının istendiği, bu sebeple de, daha çok altına ya da ABD dolarına endeksli olan sabit coin’lerin kullanılmasının hedeflendiği ifade edildi.

“Geçici deneme değil, kalıcı regülasyon…”

Rusya Merkez Bankası başkan yardımcısı Alexey Guznov da yapılan çalışmaları resmen doğruladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Burada ilk odak noktamız işlem zincirini regüle etmek olmalı. İlgili kripto paranın Rusya’ya transferi, onun birikimi ve sınır ötesi ödemelerde kullanılması gibi hareketlerin belli bir çerçeveye oturtulması lazım. Bunun geçici bir deneme değil kalıcı bir düzenleme olmasını istiyoruz”

Haberde ayrıca BRICS ülkelerinin kendi aralarındaki transferlerde de bu sabit coin’lerin kullanılma ihtimalinin olduğu yazıldı. Rusya’da 2024’ün ilk çeyreğindeki sabit coin kullanım hacmi 6.8 trilyon dolara çıktı. Bu rakam aynı zamanda 2022’de tüm yılki hacme eşit… Yani ülkede ciddi bir kullanım durumu olduğu da aşikar. Bu hacmin, bireylerin kullanımından çok, Çin ile yapılan ödemelerde oluştuğu düşünülüyor.

Hangi sabit coin?

Buradaki en önemli konu ise transferlerde hangi sabit coin’in kullanılacağı… Şu anda piyasa değeri ve kullanım açısından açık ara lider sabit coin Tether (USDT) olarak ön plana çıkıyor. Ancak Tether şirketi, Batı dünyası tarafından yaptırımlarla abluka altına alınmış olan Rusya’nın, kendi sabit coin’ini kullanmasına ne kadar sıcak bakabilir, bu bir soru işareti…

İkinci en büyük sabit coin ise Circle şirketinin çıakrdığı USDC… Circle firmasının ABD merkezli olması da kullanım olasılığını düşürüyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Circle şirketinin bir yöneticisi MiCA ile uyum konusunda, “Batı dünyasıyla regüle olmayan tüm sabit coin’ler yok olacak” demiş ve Tether şirketine üstü kapalı mesaj göndermişti.

Dolayısıyla ABD dolarına endeksli olsa da Rusya’nın güvenilir ve büyük bir sabit coin ihraççısıyla anlaşması gerekecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl