Rusya’dan ulusal kripto borsası planında geri adım

Rus milletvekilleri, devlet tarafından işletilen bir kripto para alım satım platformunun geliştirilmesinden vazgeçti. Bunun yerine özel sektör alternatiflerinin düzenlenmesine odaklanılacak.

Rusya artık ulusal bir kripto para borsası oluşturma planlarına devam etmeyeceğini açıkladı. Ülke, bunun yerine, özel şirketlerin bu tür borsalar kurmasına izin verecek kuralları formüle etmeye odaklanacak.

Federal Meclis’in alt meclisi Duma’nın finans sektöründen sorumlu komitesinin başkanı Anatoly Aksakov, Izvestia’ya verdiği demeçte, bu tür yapıların inşası ve yönetimine ilişkin düzenlemelerin kabul edilmesinin daha olası olduğunu söyledi. Aksakov, borsaların şirketler için sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak olması nedeniyle sınırlamalar getirilebileceğini belirtti.

Haberde, borsaların yıl sonundan önce operasyonları için yeni düzenlemeler getirecek olan Rusya Merkez Bankası tarafından düzenleneceği bildirildi.

Rusya’nın kripto paydaşları kararı destekliyor

Piyasa oyuncuları, yeni sistemin siber saldırı tehlikesini ve cezalarla ilgili riski azaltarak rekabet gücünü artıracağı konusunda iyimser.

Kripto para madenciliği şirketi BitRiver’ın Hükümet İlişkileri Direktörü Oleg Ogienko, tek bir ulusal kripto borsası olmasının yaratacağı risklerin altını çizdi. Yöneticiye göre, sektörde birden fazla oyuncunun yer alması, siber saldırı ve baskın bir piyasa oyuncusu tarafından kötüye kullanıma dair riskleri sınırlayacak.

Ogienko, yatırımcıları korumak için bu borsalara erişimin düzenleneceğini ve Rusya’da faaliyet göstermek isteyen yabancı firmalar için yeni düzenlemeler oluşturulacağını da sözlerine ekledi. Bu yasaların bu platformların güvenliğini ve Rus kullanıcılarının bilgilerini koruyacağı söylendi.

GIS Mining şirketinin yöneticisi Ivan Gostev de özel kuruluşların düzenlenmesinin sektörde rekabetçi gelişmeyi ve yeniliği mümkün kılacağını söyledi. Gostev ayrıca Ogienko’nun kullanıcıları korumak için bu platformların düzenlenmesine ilişkin görüşünü de destekledi.

Anderida Financial Group yatırım şirketinin kurucusu Alexei Tarapovsky de bu görüşlerle paralel değerlendirmeler yaptı. Tarapovsky, kripto para borsalarının ABD ve diğer batılı ülkelerin yaptırımlarının ardından Rus şirketlerinin kripto kullanarak uluslararası işlemleri tamamlamalarına yardımcı olabileceğini kaydetti.

Maliye Bakanlığı ulusal borsaya karşı çıktı

Rusya’nın federal bir kripto para borsası kurma kararı Maliye Bakanlığı’nın iç muhalefetiyle karşılaşmıştı.

Bakanlığın mali politika direktörü Ivan Chebeskov, bakanlığın bu borsaları ve dijital varlıkları işleten firmaları düzenlemeyi tercih ettiğini açıklayarak, kripto para madenciliği faaliyetlerini düzenleme altına almak ve uluslararası ödemelerde kripto para kullanımına izin vermek için merkez bankasıyla uzlaşmaya vardıklarını sözlerine ekledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl