Rusya, varlık fonundaki dolarları tamamen elden çıkarma kararı aldı

Rusya Maliye Bakanı Siluanov, ülkenin dolar rezervlerini sıfıra indireceğini açıkladı ve “Ulusal Varlık Fonu, elindeki dolar varlıklarını satacak” dedi.

Rusya Maliye Bakanı Siluanov, St. Petersburg’daki Uluslararası Ekonomi Forumu’nda konuştu. Rusya’nın ileri dönem maliye politikaları açısından çok önemli açıklamalarda bulunan Siluanov, ülkenin Ulusal Varlık Fonu’nun yeni dönem yapısının bir ay içinde resmen açıklanacağını açıkladı ve dolar varlıklarının tamamen satılacağı bilgisini verdi:

“Merkez bankamızda olduğu gibi, biz de dolar varlıklarımızı azaltma ve sonunda sıfıra indirme kararı aldık. Onun yerine euro ve altın alımlarımızı artıracağız. Fondaki dolar payı sıfır olacak. Euro yüzde 40, Çin yuanı yüzde 30, altın yüzde 20, İngiliz pound’u ve Japon yeni de yüzde 5’er paya sahip olacak.”

Varlık Fonu’nun likit varlıklarının şu an yüzde 35’lik kısmı ABD dolarında ve bu meblağın değeri yaklaşık 41.5 milyar dolar… ABD dolarıyla aynı oranda da euro bulunuyor. Geri kalan yüzde 30’luk kısım ise yuan, sterlin, yen ve altın olarak ayrışıyor.

Para birimleri stratejisti Jordan Rochester ise bu adımı bir yer değiştirme ve euro’ların Rusya Merkez Bankası’ndan Varlık Fonu’na taşınması olarak görüyor:

“Bu euro’ların, Merkez Bankası’ndan Varlık Fonu’na olan bir transferi… Daha sonra dolarları tutacak olan Merkez Bankası’nın ne yapacağını göreceğiz ancak bunun şu ana kadar piyasaya bir etkisi olmadı”

Bilindiği üzere, ABD’den gelen kısıtlamalar ve yasakların her geçen gün daha da yoğunlaşmasıyla Rusya Merkez Bankası da son yıllarda dolar rezervini azaltmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl