Rusya yeni dijital para ödeme sistemini açıkladı

Ukrayna savaşıyla beraber kripto paralara bakış açısını 180 derece değiştiren Rusya'da maliye bakanından sınır ötesi dijital ödeme sistemi açıklaması geldi. Bakan Siluanov, uluslararası ödemelerde dijital para kullanımının hiçbir kısıtlama olmaksızın yapılabileceği bir sistem geliştirdiklerini söyledi.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rus medyasından Tass’a verdiği demeçte uluslararası ödemelerde kripto kullanımının kısıtlanma olmadan yapılabileceği bir sistem oluşturduklarını belirtti.

“Gelecek burada…”

Siluanov açıklamasında geleceğin artık dijital paralarda olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Dijital paralar artık sınır ötesi ödemelerde kullanılmaya başlanmalıdır. Şu anda bazı görüşmeleri başlattık. Erken aşamalardayız. Bu dijital ruble, dijital yuan ya da onlara benzer diğer paralar olabilir. Gelecek burada yatıyor. Yarattığımız sistem dijital finansal varlıklarla olacak. Ödeme sistemi iki tarafın anlaşmaya varmasını ve ödemeyi yapıp hiçbir uluslararası zorluk yada kısıtlamayla karşı karşıya kalmamasını sağlayacak”

Bilindiği üzere Rusya, Ukrayna savaşı öncesinde kripto ve dijital paraların tümüne karşıydı. Özellikle Rusya Merkez Bankası, kripto paraların ülkede tamamen yasaklanması gerektiğini belirtiyordu. Ancak geçtiğimiz sene şubat ayında savaşın başlaması ve Rusya’ya yaptırımların uygulanmasıyla ülkede bu yönde olumlu adımlar atılmaya başlanmıştı. Rusya yaklaşık 2 senedir Rus CBDC’si olan dijital ruble çalışmalarına da devam ediyor.

Rusya’nın da içinde olduğu BRICS grubu ülkeleri de son dönemde uluslararası ticarette ABD dolarının kullanımını tamamen kaldırmayı ve yerel paralara geçmeyi tartışıyordu.

Dolara olan bağımlılığı azaltmak adına geçtiğimiz günlerde Afrika ülkesi Zimbabve de altına endeksli bir dijital para çıkaracağını duyurmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl