Rusya’da hükumet ve merkez bankası kripto para konusunda anlaştı

Rusya'da merkez bankasının yasaklanmasını istediği, hükumetin ise "Regüle edelim" dediği kripto paralar konusunda taraflar anlaşmaya vardı. Rus medyasından gelen haberlere göre, ülkede dijital varlıklar "para birimi" statüsünde yer alacak ancak ödemelerde şu anda olduğu gibi kullanılamayacak.

Rusya’nın önemli medya kuruluşlarından Kommersant, Rusya Merkez Bankası ve hükumetin kripto paraların nasıl tanınacağı konusunda anlaşmaya vardığını belirtti. Tarafların, 18 Şubat’ta tamamlanması beklenen bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıkları yazılırken, kripto paralar “dijital finans varlıkları” yerine “para birimi çeşidi” olarak görülecekler.

Sadece bankacılık sistemi ya da aracı kurumlar…

Haberde ayrıca kripto paraların kullanımının sadece yasal bankacılık sistemi ya da lisanslı aracı kurumlar vasıtasıyla yapılabileceği ifade edildi.

600 bin ruble üzeri işlemler beyan edilmek zorunda

Kommersant’ın haberindeki bilgilere ek olarak önemli bir detay da verildi ve 600 bin ruble (yaklaşık 8 bin dolar) üzeri değerde yapılan işlemlerin bireyler tarafından beyan edilmesi gerektiği, aksi takdirde bunun bir suç teşkil edeceği yazıldı. Kripto paraları ödeme olarak kabul eden işletmelere ve bireylere de ekstra cezalar kesilecek.

Putin regülasyon tarafında

Rus medyasındaki diğer haberlerde de devlet başkanı Putin’in kripto paraların regüle edilmesi konusundaki fikrinin değişmediği belirtildi. Hatırlanacağı üzere Aralık ayının başında Rusya Merkez Bankası kripto paralarla ilgili her türlü işlemin, ülkede yasaklanması gerektiğini belirten bir öneri sunmuştu. Maliye bakanlığı ise bu öneriye şiddetle karşı çıkarken, merkez bankası daha sonraki dönemde de üst üste benzer açıklamalarda bulunmuştu.

Vladimir Putin daha sonra, kripto para madenciliğinin Rusya için getirdiği faydalardan bahsetmiş ve bu konudaki duruşunu açıkça belli etmişti. Eski devlet başkanı Medvedev de, yasaklamak yerine regüle etmenin çok daha iyi olacağı yönünde görüş bildirmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl