Rusya’da iki bakanlıktan kripto para madenciliğine yeşil ışık

Kripto paralar konusunda devlet katında uzun süredir ciddi bir kararsızlık yaşanan ancak başkan Vladimir Putin'in, Enerji Haftası Kongresi'nde "Değerleri var" yorumunu yapmasıyla bakış açısının da değişmeye başlaması bakanlıkları da harekete geçirdi. Ekonomik Gelişme ve Enerji bakanlıklarının kripto para madenciliğinin yasallaştırılmasını talep ettiği belirtildi. Merkez bankası ise bu duruma karşı çıkıyor.

Bir dönem kripto paraların yasaklanmasının ciddi şekile tartışıldığı ancak ilgili kanun teklifinin bile oylanmadığı Rusya’da, Ekonomik Gelişim Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı, kripto para madenciliğinin bir faaliyet olarak yasallaştırılması ve regüle edilmesi gerektiğini belirtti. Rus medyasında yer alan haberlere göre ise bu talebe, kripto paraların barındırdıkları risklerden ötürü Rusya Merkez Bankası karşı çıkıyor.

Rusya’nın bir alt federal meclisi olan Duma’nın da bakanlıklara bu konuda destek verdikleri belirtilirken, kripto para madencilerinin birer girişimci olarak görülmesi isteniyor.

Ekonomi Gelişim Bakanlığı’nın, ülkenin şu anda kripto para madenciliğinde dünyada, ABD ve Kazakistan’ın ardından 3. sırada olmasının önemli bir kazanç olduğunu vurguladığı ve girişimcilik tanımının bu duruma uyduğunu belirttiği yazıldı. Bakanlık, regülasyon getirmenin sistemi rayına oturtacağını ve bu sayede ülkenin ciddi bir kazanç kapısı elde edeceğini belirtti.

“Vergilendirme hala belirsiz”

Rusya’nın bir alt meclisi olan Duma’nın finans komitesi başkanı Anatoly Aksakov da, kripto para madenciliğinin Rusya’da yasaklanmadığını ancak vergilendirmeyle ilgili kuralların hala belirsiz olduğunu söyledi. Kripto para madencilik şirketlerine ayrı bir sınıflandırma yapılması ve vergilendirmenin de bu şekilde sonuçlandırılması bekleniyor. Aksakov’a göre, madencilere diğer iş kollarına göre daha yüksek elektrik tarifesi uygulanması da düşünülen konular arasında…

Putin kripto para hakkında ne demişti?

Moskova’daki Rusya Enerji Haftası Konferansı’nda konuşan ve ABD medyasından CNBC’nin sorularını yanıtlayan Vladimir Putin, “Bence yüksek derecede değer var. Ancak petrol ticaretinde şu an kullanılamaz. Kripto paralar bir iletişim aracı olabilirler ancak şu anda hala tam anlamıyla anlaşılamadılar.” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl