Rusya’da Merkez Bankasından Maliye Bakanlığına kripto para mektubu

Rusya'da Merkez Bankasından Maliye Bakanlığına gönderilen mektupta, kripto paraların çok fazla risk taşıdığı belirtilerek bir kere daha yasaklanması önerisinde bulunuldu.

Rusya’da düzenleyici kurumların bugün gerçekleşen toplantıda, kripto paraların nasıl düzenleneceği konusunda fikir ayrılığı yaşadığı öne sürüldü.

Bilindiği üzere Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz günlerde merkez bankası ve maliye bakanlığından kripto para konusunda anlaşmaya varmalarını istemişti.

Bloomberg’in ulaştığı ve Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın Maliye Bakanı Anton Siluanov’a cuma günü gönderdiği mektupta, kriptoyla ilişkili çok fazla risk olduğu savunuldu ve yasaklanması önerisinde bulunuldu.

Mektupta yasak önerisi

Merkez bankasının basın servisi de mektubun içeriğini doğruladı. Banka, kripto paraların piramit şemasına benzediğini, halkın finansal refahına, finansal sisteme ve ekonomiye tehdit olduklarını iddia ediyor. Hükümet ise kripto paraları düzenleme ve yatırım çekme arayışında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Kripto para fonlarında pozitif hafta

Rusların 200 milyar dolarlık kripto parası var

Rusya’da yürürlükteki yasalar, kripto paraları kabul ederken ödemelerde kullanılmasına izin vermiyor. Yakın zaman önce, hükümet tarafından yayımlanan bir raporda, Rusya vatandaşlarının yaklaşık 200 milyar dolar değerinde kripto para sahibi oldukları ifade ediliyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl