Rusya’da resmi kripto para borsası önerisi: Mutlaka olmalı!

Özellikle Ukrayna savaşşıyla birlikte başlayan Batı yaptırımlarının ardından, kripto paralara çok daha olumlu bir bakış açısıyla yaklaşan Rusya'da ilginç bir teklif ortaya atıldı. Duma Meclisi Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, merkez bankası kurallarına tâbi ve Moskova Borsası'na bağlı bir kripto para borsası önerisinde bulundu.

Rusya’da parlamentonun bir alt meclisi olarak çalışan Duma Meclisi’nde, Finansal Piyasalar Komitesi başkanı olmasının yanında Duma’nın da başkan yardımcısı konumundaki Anatoly Aksakov’dan beklenmedik bir teklif ortaya atıldı.

“Kripto para faaliyetleri için en iyisi olur”

Aksakov, Moskova Borsası’na bağlı olarak çalışmasının yanı sıra, Rusya Merkez Bankası kurallarına tâbi olan bir resmi kripto para borsası kurulması önerisinde bulundu ve şunları söyledi:

“Tabii ki bir kripto para borsası oluşturulmalıdır ev tabii ki merkez bankasının katı kurallarına da uyarak faaliyet göstermelidir. Bence böyle bir yapı, kripto para operasyonlarının yürütülebileceği en iyi ortamı sağlayacaktır. Finansal geleneklere sahip olan ve merkez bankasıyla sürekli iletişim halinde kalacak böyle bir kurum sorunların üstesinden gelinmesine yardımcı olacaktır”

Kripto para karşıtlığından borsa açmaya…

Rusya, kripto paralar konusunda, özellikle Ukrayna savşının başlamasıyla beraber 180 derece politika değiştiren bir ülke oldu. Batı yaptırımları ve dünya genelindeki finansal kriz, yeraltı kaynakları açısından zengin olan Rusya’nın, bu varlıklarını dışarıya satması için başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara yeşil ışık yakmasını sağladı.

Savaş öncesi de birkaç kez kripto paralar hakkında olumlu konuşan devlet başanı Putin, petrol ya da doğal gaz ticaretinin ise Bitcoin’le yapılmasının neredeyse imkansız olduğunu söylemişti. Ancak savaş sonrası birçok Rus yetkili, Bitcoin ile satışlara sıcak baktıklarını ifade etmişlerdi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl