Rusya’dan ikinci kripto para açıklaması: Kesinlikle istemiyoruz

Rusya Merkez Bankası'nın kripto paraları yasaklamak istemesi iddiasından bir gün sonra da kurum yetkililerinden ardı ardına kripto paraları olumsuz gösteren açıklamalar geldi. Rusya Merkez Bankası başkanı Nabiullina, " Genellikle yasa dışı işlemler için kullanılıyorlar" derken, Piyasa Suistimalini Önleme Birimi başkanı Valeriy Lyakh ise "Kripto paralar birer piramit şemasıdır. Onları ülkemizde istemiyoruz" açıklamasını yaptı.

Rusya Merkez Bankası, kripto paralara karşı olan duruşunu iyice sertleştirmeye başladı. Reuters’in dün geçtiği “Rusya Merkez Bankası, kripto paraların yasaklanması konusunu bazı milletvekilleriyle görüşüyor” haberinin ardından şimdi de, kurumun iki önemli yöneticisinden art arda olumsuz açıklamalar geldi.

Merkez bankası başkanı Nabiullina kısa bir açıklama yapıp, “Kripto paralara şüpheyle bakıyoruz. Genellikle yasa dışı işlemler için kullanılıyorlar. Bu tür varlıklara yapılan yatırımları hoş karşılayamayız” derken, Piyasa Suistimalini Önleme Birimi başkanı Valeriy Lyakh ise kripto paraların bir piramit şeması olduğunu söyledi.

“Kesinlikle ülkemizde istemiyoruz”

Konuyla ilgili bir videosu yayınlanan Lyakh şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralara yapılan yatırımlar, aslında piramit şemalarına ve finansal dolandırıcılıklara gidiyor. Piyasa çok volatil ve hiçbir regülasyon yok. Kimse de yapılan manipülasyonları soruşturmuyor. Kripto paralara olan bakış açımız genelde negatif. Ülkemizde dolaşımda olmalarını kesinlikle istemiyoruz.”

Putin olumlu konuşmuştu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise geçtiğimiz haftalarda kripto paraların özellikle devletler arası ticarette kullanılmasının kısa vadede çok zor olduğunu ancak bir değer ifade ettiğini belirterek olumlu bir görüş sergilemişti.

Bilindiği üzere Rusya’da 2020 yılında kripto paraların alınıp satılmasına izin çıkmış ve bu tür işlemler yasal hale getirilmişti. Ancak Türkiye’de olduğu gibi Rusya’da da kripto paralar ödemelerde kullanılamıyorlar.

Rusya Merkez Bankası, daha önceki açıklamalarında da Çin’i örnek göstererek buradaki düzenlemelerin Rusya’da da yapılması gerektiği yönünde görüş belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl