Rusya’dan kripto para yatırımcıları için yeni önlem

Kripto paralar konusunda olumsuz politikasıyla bilinen ülkelerden olmasının yanında, CBDC çalışmalarıyla da ön plâna çıkan Rusya'dan yeni bir kripto para hamlesi geldi. Rusya Merkez Bankası (CBR), bankalar kanalıyla kripto para borsalarına para gönderme işlemini yavaşlatma çalışması başlattı. Amaç, fiyat oynaklığında yapılan duygusal alımların önüne geçmek...

Kripto para fiyatlarındaki artış ve tüm dünyadan gelen büyük talep ülke yönetimlerini de çeşitli önlemler almaya itiyor. Bu varlık sınıfına olumlu bakmayan ülkelerden olan Rusya da, ilginç bir önlem almaya hazırlanıyor: Ödeme süresini geciktirmek.

Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenen toplantıda konuşan ismini vermek istemeyen bir CBR yetkilisi, “kalifiye olmayan” yatırımcıların, fiyat oynaklığı esnasında heyecanlanarak ya da duygusal davranarak işlem yapmasını engellemek amacıyla bankalardan kripto para borsalarına gönderilen fonların süresini yavaşlatma yoluna gitme plânları olduğunu açıkladı.

Rusya Merkez Bankası başkan yardımcısı Sergei Shvetsov ise konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Kripto para borsalarına olan ödemeleri yavaşlatmak için bankacılık sektörüyle yeni bir çalışma başlatıyoruz. Böylece insanların, bu tür varlık alımlarında duygusal davranmalarının önüne geçmeyi umuyoruz. “

Rusya riskli görüyor

CBR’ın bu kararın kripto paralara çok büyük ilgi olan böyle bir dönemde gelmesi dikkat çekerken, Rusya ise bu varlık sınıfına bakış açısında genelde olumsuz yorumlar yapan bir ülke konumunda ve ülkenin merkez bankası da, dijital varlıkların risk barındıran yatırımların olduğunu sürekli olarak dile getiriyor.

“Piramit şeması olduğuna inanıyoruz”

Soçi’deki konuşmasında kripto paraların ciddi risk içerdiğini belirten Sergei Shvetsov, “Kripto paraların yatırım olduğu konusuna şüpheyle bakıyoruz. Geleneksel varlıklardan farklı olduğunu görüyoruz. Piramit şeması olduğuna dair çok ciddi işaretler var.” dedi.

CBR başkanı Elvira Nabiullina da, Haziran ayında yaptığı bir yorumda, kripto para yatırımlarının çok riskli olmasının yanında yatırımcıların kayıplarının da korkunç boyutlara ulaşabileceğini belirtmişti.

Başkan Vladimir Putin de, dijital varlık sahipliği konusunda hazırlanan kanunun 15 Kasım tarihine kadar tamamlanmasını istemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl