Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Rusya’nın en büyük dijital bankası, kripto para hizmeti vermek istiyor

tinkoff

Rusya’nın en büyük çevrim içi bankası olarak görülen Tinkoff, müşterilerine Bitcoin hizmeti sunmak istiyor ancak ülkedeki kanunlar bankanın elini kolunu bağlıyor. Banka CEO’su Oliver Hughes da yaptığı açıklamada “Şu an Rusya’da bunu yapmamızın imkanı yok” dedi.

Saint Petersburg’daki Uluslararası Ekonomi Forumu’nda CNBC’ye konuşan Tinkoff CEO’su Oliver Hughes, birçok yatırımcının kripto paralara yatırım yapmak istediğini söyledi:

“Merkez bankası şu anda bu konuda çok sert adımlar atıyor. Bu yüzden böyle bir hizmet sunmamız mümkün değil ancak ne yaptığını bilen, kalifiye yatırımcılar kripto para hizmeti sunmamızı talep ediyor.”

“Kara para ve yatırımcı mağduriyeti zamanla yok olur”

Kara para aklama ve birçok yatırımcının mağdur olması gibi konuların farkında olduğunu belirten Tinkoff CEO’su, bu tür sorunların zamanla aşılacağını belirtti:

“Merkez bankasının istediği gibi, bir gün kara para aklama olmayacak. Yatırımcılar da bugün olduğundan daha fazla korunacak. Şu anda özellikle küçük yatırımcı bu anlamda kötü yatırım kararları alıyor. Ancak bu diğer yatırımcılara düzgün ürünler sunmayacağımız anlamına gelmez. Tüm sorunlar zamanla ortadan kalkacaktır”

“Dijital ruble işleri kolaylaştırır”

Rus e-ticaret firması Ozon CEO’su Alexander Shulgin de dijital adımların ticareti hızlandıracağını ve geliştireceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Herkesin dijital parayla ödeme yapma imkanının olması, bizim de işlerimizi kolaylaştırır ve geliştirir.”

Rusya 2020 yılında Bitcoin’e yasal statü tanımış olsa da, kripto paraların ödeme hizmetlerinde kullanılmasını yasaklamıştı. Geçtiğimiz günlerde yine CNBC’ye konuşan Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina da, CBDC’lerin ve dijital paraların hem Rusya’nın hem de dünyanın geleceği olduğunu düşündüğünü söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl