RWA dünyasına tokenize altın ile HSBC de dahil oldu

Hong Kong'un en büyük bankası konumundaki HSBC de, gerçek dünya varlıkları dünyasına dahil oldu. Banka, HSBC Gold Token çıkardı ve bu token'ı bireysel yatırımcılara sunmaya başladı.

Bir dönem dijital varlıklara karşı duran HSBC, dijital altın token’ı çıkardığını açıkladı. Hong Kong’un en büyük ve en eski bankası olan kurum böylece hem tokenizasyon hem de RWA olarak da bilinen gerçek dünya varlıkları alanına önemli bir adım atmış oldu.

“Tokenize altına çok fazla talep vardı”

Tokenize edilen altının sahiplik hakları blok zinciri üzerinde korunacak. HSBC’nin Hong Kong’daki merkezinin başındaki isim olan Maggie Ng konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Dijital varlıklara her geçen gün daha fazla talep geliyor. Altın konusunda bu talebin önplana çıktığını görüyoruz. Altın yatırım açısından en güvenilen varlıklardan biri ve tokenize altın konusunda da fazla talep alıyorduk. HSBC Gold Token, bankanın dijital varlık platformu olan HSBC Orion üzerinde bulunacak. Bu ürün dağıtık defter teknolojisi kullanılarak Hong Kong’da geliştirilmiş ilk ürün oldu. Bu da bizi ayrı şekilde gururlandırıyor”

Küresel çapta yeni bir ürün olan tokenize altının piyasa değeri 2023 yılında 1 milyar doları henüz geçti. Ancak HSBC gibi 1865 yılına kadar uzanan bir tarihe sahip olan bir bankanın böyle bir adım atması tokenizasyon konusundaki gelişmelerin önemini net şekilde ortaya koyuyor.

HSBC Gold Token, Hong Kong’un SPK’sı olan SFC tarafından regüle edilecek.

Hong Kong özellikle kripto paralar konusunda son 2 yılda olumlu birçok gelişmenin önünü açan bir politika izledi. Ekonomik açıdan serbest olsa da, dışişlerinde Çin’e bağlı olan Hong kong için, “Çin’in kripto paralara açılan kapısı” yorumu da yapılıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl