ABD’de algoritmik sabit coin’lere yasak yolda

ABD Temsilciler Meclisi'nin üzerinde çalıştığı sabit coin yasa tasarısı ortaya çıktı. Tasarı, mevcut hali ile yasalaşırsa, UST gibi algoritmik sabit coin'ler iki yıl yasaklanacak. Piyasa yaygın olarak kullanılan USDT, USDC, BUSD gibi sabit coin'ler ise bu kapsama girmiyor.

ABD Temsilciler Meclisi’nin üzerinde çalıştığı sabit coin’lerle ilgili yasa tasarısının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Bloomberg‘ün ulaştığı taslağa göre, algoritmik sabit coin’lere iki yıl süre ile yasak getirilecek. Ayrıca tasarının mevcut taslağına göre, yeni “içsel olarak teminatlandırılmış sabit coin” oluşturmak veya ihraç etmek yasa dışı olacak.

Tasarının önümüzdeki hafta oylanabileceği ifade ediliyor fakat henüz kesin bir tarih belirlenmedi.

Öte yandan bugün kripto para regülasyonuyla alakalı bir canlı oturuma konuk olan Temsilciler Meclisi Üyesi Patrick McHenry, söz konusu yasa tasarısının bu yıl içerisinde sunulmasını beklediğini söyledi. McHenry, sözlerinin devamında, “Bu kadar büyük ve yeni bir konu üzerinde yasama yapmak çok zaman alıyor.” dedi.

Sabit coin’ler, ABD’de özellikle birkaç yıldır büyük tartışma konusu. Daha önce ABD’de USDT‘nin ihraççı şirketi Tether ve kardeş şirket Bitfinex’e karşı dava açılmış, bu dava anlaşmayla sonuçlanmıştı. Tartışmalar bununla bitmedi. Kripto para piyasasındaki büyük çöküşün ardından, bu çöküşe yol açan algoritmik sabit coin UST ile yeni bir perde daha açıldı. Bu defa algoritmik sabit coin’ler de politika yapıcıların radarına girdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl