ABD senatörü, görevi bırakırken sabit coin tasarısıyla son hamlesini yaptı

ABD’de Cumhuriyetçi Kongre üyesi Pat Toomey, sabit coin’ler için ilk federal düzenleyici çerçeveyi oluşturmak üzere yeni bir yasa tasarısı sundu.

Kripto endüstrisinin önemli destekçilerinden biri olarak tanınan ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Üyesi Pat Toomey, yıl sonunda görevinden ayrılmadan önce kripto endüstrisine yardımcı olacak son hamlesini yaptı.

Toomey, Kongre’yi kripto paraların mantıklı bir şekilde düzenlenmesine yönelik bir yola sevk edeceğini savunduğu yasa tasarısını tanıttı.

Toomey yaptığı açıklamada, sabit coin’lerin para ve ödemeleri dönüştürebilecek heyecan verici bir teknolojik gelişme olduğunu söyledi. Kongre üyesi ayrıca, “Sabit coin’ler, ABD Dolarını dijitalleştirip dünya çapında, anında ve neredeyse ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirerek reel ekonomide birçok farklı şekilde yer alabilir.” dedi.

Rekabete zarar vermeyen bir düzenleme modeli

Köklü şirketleri kayırarak rekabete zarar vermeyen bir düzenleme modeli geliştirdiğini belirten Toomey, sabit coin ihracını sigortalı mevduat kurumlarıyla sınırlandırdığını söyledi. Toomey’e göre, bu tasarı aynı zamanda sabit coin’ler konusunda ciddi bir şüphecilik sergileyen Fed’in bu faaliyetin gerçekleşmesini engelleyememesini sağlayacak.

Tasarının bölüm bölüm özeti ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

  • Çeşitli düzenlenmiş kuruluşlara sabit coin çıkarma yetkisi vererek rekabeti teşvik etmek
  • Sabit coin’lerin yüksek kaliteli likit varlıklar tarafından tamamen desteklenmesini gerektirerek finansal istikrarı artırmak
  • Tüm sabit coin ihraççılarını standartlaştırılmış açıklama gerekliliklerine ve kayıtlı muhasebe firmaları tarafından yapılan tasdiklere tabi tutarak şeffaflık sağlamak
  • Faiz sunmayan sabit coin’lerin en azından menkul kıymet olmadığı konusunda çok ihtiyaç duyulan netliği sağlamak
  • Bir ihraççının iflası durumunda sabit coin sahiplerinin önceliğe sahip olacağını açıklığa kavuşturarak tüketicileri korumak
  • Sabit coin’ler ve diğer dijital varlıkları içeren finansal işlemlere gizlilik korumalarını geri kazandırmak
  • Halihazırda kullanımda olan sabit coin’leri çıkarmak ve düzenlemek için kullanılan eyalet temelli sistemleri korumak ve geliştirmek
  • Ulusal bankaların birincil federal düzenleyicisi olan Para Birimi Denetleme Ofisi’ne (OCC) özellikle ödeme temelli sabit coin ihraççıları için tasarlanmış yeni bir federal lisans oluşturma yetkisi vermek.

Toomey’in kripto karnesi

Senatör Toomey, görev süresi boyunca dijital varlıklar da dahil olmak üzere serbest piyasaların ve inovasyonun güçlü bir savunucusu oldu. Kongre üyesi, Ağustos 2021’de federal yasaların yatırımcıları korurken dijital varlıkların ve temel teknolojilerinin gelişimini desteklemesini sağlamak için yasama önerileri talep ettiğini duyurmuştu. Toomey, Aralık 2021’de gelecekteki sabit coin mevzuatının çerçevesini çizmek için bir dizi ilke yayınlamıştı. Cumhuriyetçi üye, Nisan 2022’de ise sabit coin mevzuatının bir tartışma taslağını yayınlamıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl