Sabit coin USN’in bitirildiği açıklandı, NEAR anında 40 milyon $ destek duyurdu!

Nisan ayında NEAR üzerindeki ilk sabit coin olan USN'i duyuran Decentral Bank, yaşanan sorunlardan ötürü projeyi sonlandıracağını açıkladı. NEAR Vakfı ise, muhtemel bir paniği önlemek adına sabit coin yatırımcılarını koruma programı kapsamında anında 40 milyon dolarlık bir destek fonu açıkladı. NEAR fiyatı ise yaşananlardan etkilenmedi.

NEAR Vakfı, ekosistemde yeni bir sabit coin krizi yaşanmasının önüne geçme adımı çerçevesinde 40 milyon dolarlık bir destek paketi açıkladı. Vakfın hamlesi, NEAR tabanlı sabit coin’ler çıkaran Decentral Bank (DCB) adındaki DAO’nun USN ile bağlarını kopardığını açıklamasından sonra geldi.

“Fiyat etkilenmedi, USN/NEAR ilişkisi yok”

NEAR’dan dün yapılan açıklamada USN Koruma Programı çerçevesinde 40 milyon dolarlık destek resmen duyurulurken, isim vermeden LUNA/UST gibi bir mekanizmanın NEAR ve USN arasında olmadığı kaydedildi:

“Decentral Bank (DCB), kısa süre önce NEAR Vakfı ile temasa geçerek DCB tarafından, NEAR Vakfı’ndan bağımsız olarak çıkarılan bir sabit coin olan USN’nin teminatsız hale geldiğini bildirmiştir. DCB bu durumun, Haziran ayında v2 seviyesine yükseltilen ve  artık algoritmik olmayan USN’nin ilk algoritmik versiyonundan (v1)dolayı yaşandığını belirtmiştir. 40 milyon dolarlık bu teminat açığı, USN Koruma Programı tarafından tamamen karşılanmıştır. NEAR fiyatı bu yaşananlardan etkilenmemiştir ve NEAR’ın hiçbir zaman USN ile ilgili bir yakım ya da ihraç mekanizması ilişkisi olmamıştır. NEAR Vakfı olarak USN projesini DCB’nin yavaşça sonlandırmasını öneriyoruz”

DCB: Projeyi sonlandırıyoruz

Açıklamadan da görüldüğü üzere aslında projenin sonlandırılmasını talep eden taraf NEAR Vakfı oldu. DCB de yaptığı açıklamada USN sabit coin’i ile ilgili sonlandırma çalışmalarının yavaş ve sorumlu şekilde yapılacağını açıkladı ve “USN projesini, hem yavaş ve sorumlu bir şekilde hem de USN yatırımcılarını koruyarak sonlandırma kararı aldık” dedi.

USN sabit coin’i hem NEAR hem de USDT ile destekleniyordu. Vakıf, yatırımcılarını USN’lerini sorunsuz şekilde USDT2ye çevirebilmesini sağlamak adına böyle bir adım attı.

NEAR TVL’inde %45 düşüş

DCB’nin likiditesini çekmesinin ardından ise NEAR üzerindeki toplam kilitli varlık değeri yüzde 45 oranında düştü ve 136 milyon dolara indi. Yaşananlardan NEAR fiyatının ise etkilenmediği görülüyor. Piyasayla birlikte son ayalrda sert şekilde düşen ve bir türlü yükselemeyen NEAR, haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 2.96 dolardan işlem görüyor. Token, Ocak ayında 20 doların da üzerine çıkmıştı.

Öte yandan Poloniex borsası da NEAR’ı listeledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl