Kriptoda sahte kâr ile kandırdılar: 10 milyon dolar kaybetti

Kripto para hack olayları 2022'de rekor kırarken, kullanıcıları bilerek ve isteyerek sahte web sitelerine çekme olayları da her geçen gün artıyor. Son olarak ABD'li bir kullanıcı 9.6 milyon dolarını bu tarz bir dolandırıcılık sitesine kaptırdı.

Kripto paralarda yaşanan dolandırıcılık olayları özellikle 2021 boğa sezonuyla birlikte ciddi şekilde artarken, resmi web sitelerinin neredeyse birebir aynısının yapılıp insanların paralarına el konulması milyonlarca dolarlık kayıplara neden oluyor.

Son olarak Singapur Uluslararası Para Borsası’nın sitesine benzer birkaç web sitesi oluşturan dolandırıcılar milyonlarca doları çalmayı başardılar. Bir kullanıcı ise 9.6 milyon dolar kayıp yaşadı.

Mobil uygulama 2.8 milyon dolar kâr gösterdi ama…

ABD’de Kasım ayında açılan bir davanın dosyalarında yer alan bilgilere göre Singapur Uluslararası Para Borsası’nın sitesine benzer web siteleri açan kişiler, aynı zamanda sitenin sahte uygulamasını da oluşturdular. Hatta bir kripto para yatırımcısı, 2.8 milyon dolarlık kâr gördüğü ekranındaki parayı çekmek istedi ancak başarılı olamadı. Çekim işlemi başlatıldığında ya çok yüksek vergi ödemesi ya da işlem ücretleri müşterilerin karşısına çıkarıldı.

9.6 milyon dolar yatırmış…

Aslında 2.8 milyon dolar kâr ettiğini sanan kişi, bırakın bu parayı almayı, sisteme yatırdığı tam 9.6 milyon doları da kaybetti. ABD’li yetkililer bu operasyonu “sofistike bir dolandırıcılık sistemi” olarak tanımladılar. Kullanıcı, platformu daha sonra kullanamadı bile ve uygulama yok oldu!

2019’da yaşandığı belirtilen olayın mahkeme belgelerine göre sahte Singapur Borsası web sitesi ve uygulaması vasıtasıyla para kaybeden, bilinen 5 kişi bulunuyor. Bunlardan biri 289 bin, diğeri ise 200 bin dolar kaybetti.

Bir kullanıcının hesabındaki bakiyesi 7 milyon dolar olarak gösterildi ancak bu kişi de yaptığı kripto para yatırımlarının hiçbirisini geri alamadı.

Arkadaşlık uygulamaları da benziyor

Bilindiği gibi özellikle birçok arkadaşlık uygulaması da insanların duygularının sömürülüp, bir süre sonra güven kazanılıp, paraların çalınması olaylarıyla dolu… Günlerce, bazen aylarca kurulan arkadaşlıklar sayesinde kazanılan güven sonrasında kurbanın parası alınıyor ve dolandırıcı ortadan kayboluyor.

Romantik-kripto dolandırıcılık şikayetleri artıyor

ABD medyasından Washington Post’un haberine göre bu tür romantik kripto dolandırıcılıkları son dönemde ciddi şekilde arttı ve FBI’a 4300’den fazla yıllık şikayet geldi. Kaybın ise 430 milyon doları aştığı belirtiliyor. (Sadece ABD için)

Haberde ayrıca kullanılan iletişim araçlarının Japon LINE veya Çinli WeChat olarak ön plana çıkması da dikkat çekiyor.

FBI’ın açıklamasına göre bu tarz dolandırıcılık sisteminin doğduğu yer Çin ve zamanı da 2019’un sonları…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl