Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Saklama hizmeti sağlayıcısından Celcius’a çıkış için 30 gün süre

Custodian Prime Trust, kripto para ödünç verme platformu Celsius Network'e platformundan çıkması için 30 gün süre tanıdı. Konuyla ilgili bilgi sahibi olan bir kaynağa göre Prime Trust'ın risk yönetim ekibi Celcius'un sürekli ve sonsuz ipotek etme politikasından rahatsız...

Finansal altyapı çözümleri ve saklama hizmeti veren Prime Trust şirketi Celcius Network ile olan sözleşmesini sonlandırdı ve gönderilen bildirim süresinin sona ermesinden sonra API girişinin kapatılacağı belirtildi:

“İşle ilgili bazı sebeplerden ötürü Celsius Network ile olan ortaklığımızı sona erdirdik. 1 yıldan fazla süren çalışmamızı bitirirken Celcius’a başarılar dilemekten başka bir yorum yapamayız”

Bir banka gibi çalışan Celcius Network, kripto para olarak aldığı mevduatları, yine kripto para ve dolar olarak diğer müşterilere borç veriyor. Borç alanlar başka kripto varlıkları da teminat olarak gösteriyor. 2020’nin Mart ayından bu yana Celcius, bazı müşterilerinin fonlarını saklamak için Prime Trust ile birlikte çalışıyordu.

Sürekli ipotek, risk ekibini rahatsız etti

Konuyla ilgili bilgi sahibi olan ancak ismini vermek istemeyen bir kişi ise, Prime Trust’ın risk ekibinin Celcius’un sürekli ve bitmeyen bir şekilde ipotek etme politikasından rahatsız olduğunu belirtti.

Bankaların ve aracı kurumların, müşterileri tarafından teminat olarak gösterilen varlıkları kendi amaçları için kullandıkları bir uygulama olan ‘tekrar ipotek etme’ fazladan alınan kredileri finanse etmek için, borç verme işleminden alınan teminatın yeniden kullanılması durumudur ve kötüye kullanılması halinde kayıplara yol açabilir. Bu yüzden tehlikeli bir para politikası olarak görülür. Ayrıca Celcius’a bu konuyla ilgili eleştirilerin ilk kez yapılmadığı belirtiliyor.

Celcius’tan cevap: Prime Trust beklenen kalitede değildi

Celcius’tan ise konuya kısa süre içinde cevap geldi. Bir sözcü yaptığı açıklamada yeniden ipotek etme iddialarını reddettiklerini belirtti:

“Celcius, New York’lulara hizmet vermeye başlamasından bu yana hiçbir müşterisinin varlığını yeniden ipotek etmemiştir. Ancak New York’lu müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesi, Prime Trust ile, diğer müşterilerimize sunduğumuz kalitede değildi. Bu yüzden biz de, New York’lular için alternatif bazı çözümlerin arayışına girdik. “

Celcius’un hizmet kullanım şartlarında ise, şirketin varlıkları borç verebileceği, satabileceği, ipotek edebileceği, yatırım yapıp kullanabileceği belirtiliyor. Ayrıca seçilen bazı varlıkların da karşı taraflar ile tutulabileceği bilgisi verilirken, “Kayıpların önüne geçmek için tüm ticari ve operasyonel çalışmayı yapacağız” deniliyor.

Prime Trust ile yolların ayrıldığı Celcius’un bir başka saklama hizmeti aldığı şirket ise Fireblocks. Celcius, Fireblocks ile 2019 yılından bu yana çalışıyor.

Fireblocks CEO’su Michael Shaulov ise yaptığı açıklamada hem Prime Trust’ın hem de Celcius’un kendilerinin müşterileri olduğunu belirterek, “Saklama hizmeti olmayan bir teknoloji sağlayıcısı olarak müşterilerimize işlerini nasıl yapacaklarını dikte etmiyoruz ya da onların işine karışmıyoruz” dedi.

Öte yandan Celcius, çarşamba günü yaptığı açıklamada regülasyonlardaki belirsizlikler sebebiyle İngiltere dışına çıkıp operasyonlarını ABD’de sürdürmek istediğini duyurmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl