SBF davasına yeni hâkim: Baktığı davalar dikkat çekiyor

Sam Bankman-Fried’in FTX borsasının iflası ile ilgili davası, yakın zamanda eski ABD Başkanı Donald Trump’a karşı hakaret davaları, ünlü aktör Kevin Spacey ve İngiltere Prensi Andrew’a karşı cinsel istismar davasıyla tanınan bir hâkime verildi.

Reuters‘te yer alan habere göre, FTX’in iflasıyla ilgili davada, Ronnie Abrams’ın yerine ABD Bölge Yargıcı Lewis Kaplan atandı. Abrams, eşinin 2021 yılında FTX’e danışmanlık yapan Davis Polk & Wardwell hukuk firmasında ortak olduğunu öğrenince cuma günü davadan çekilmişti.

Kaplan’ın yer aldığı davalar dikkat çekiyor

Kaplan 1994 yılından beri yargıçlık yapıyor. Mahkeme salonundaki sert tavırlarıyla tanınan Kaplan, Elle dergisinin eski köşe yazarlarından E. Jean Carroll’ın açtığı iki hukuk davasına bakıyor.

Carroll, 27 yıl önce Manhattan’da bir mağazanın giyinme odasında kendisine tecavüz ettiği iddiasıyla Trump’a dava açmıştı. Trump, bir darp iddiası da dahil olmak üzere her iki davanın da reddini istemişti.

Kaplan ayrıca kısa bir süre önce Prens Andrew’u, 17 yaşında kendisine cinsel saldırıda bulunmakla suçlayan Virginia Giuffre’nin hukuk davasını yönetmişti.

Kefaletle ev hapsine geçti

Dolandırıcılık suçlamalarıyla yüzleşmek üzere Bahamalar’dan New York’a iade edilen 30 yaşındaki Bankman-Fried, perşembe günü 250 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı. SBF’nin ailesinin Kaliforniya’daki 4 milyon dolar değerinde olan evinde gözetim altında kalması kararlaştırıldı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl