SASA tamam, sıra onlarda: bedelsiz beklentisi yüksek hisseler

bedelsiz sermaye artırımı yapacak hisseler

SASA Polyester geçtiğimiz hafta piyasada sevinçle karşılanan bir kararla sermayesini %700 oranında artırmaya karar verdi. SASA’nın %700’lük bedelsiz sermaye artırımı kararı borsadaki başka şirketlerin yatırımcılarının da beklentiye girmesine neden oldu.

Türk Lirasının Dolar ve Euro karşısındaki değer kaybı pek çok şirketinin sermayesinin dolar bazlı küçülmesine neden oldu. Bu nedenle uzun zamandır borsada bir bedelsiz sermaye artırımı furyasının başlaması bekleniyor. SASA Polyester’in %700 bedelsiz sermaye artırımı kararı ise bu beklentileri iyice gün yüzüne çıkardı.

Borsa İstanbul’da yıllardır sermayesini arttırmayan ve yürüttüğü faaliyetlere göre sermayesi düşük kalan pek çok şirket mevcut. Düşük sermaye ve lot sayısının azlığı bu şirketlerin hisselerinin zaman içerisinde TL bazında yüksek seviyelere çıkmasına yol açtı. Bir şirketin fiyatının 5000 TL olması ile 50 TL olması arasında lot sayısına göre değerlendirildiğinde bir fark yok. Ancak küçük yatırımcının fiyatı şişmiş olarak görülen hisselerden uzak durduğu da yıllardır bilinen bir gerçek.

Son zamanlarda yüksek değerlere ulaşan hisse fiyatları nedeniyle çoğu yatırımcı ortağı olduğu şirketin bedelsiz sermaye artırımı yapmasını istiyor.

İşte bedelsiz sermaye artırımı yapma ihtimali olan şirketler:

Oyak Çimento (OYAKC) bedelsiz sermaye artırımı yolda

Türkiye’nin çimento devi Oyak Çimento’nun Yönetim Kurulu Başkanı geçtiğimiz günlerde Bloomberg HT’ye konuk oldu. Oyak Çimento YKB’si şirketin planları hakkında bilgi verirken sermaye artırımı ihtimali hakkında da konuştu.

YKB Suat Çalbıyık Oyak Çimento bedelsiz sermaye artırımı hakkında şunları söyledi: Bedelsiz potansiyelimiz çok yüksek. %250 nin üzerinde bedelsiz verebilme potansiyelimiz var ancak henüz alınmış bir karar yok.

Pegasus (PGSUS) sermayesi 500 milyon TL olacak

Türk havacılık sektörünün en büyük ikinci oyuncusu konumunda olan Pegasus Şubat ayı sonunda bedelsiz kararı aldı. Şirket SPK onayının ardından 102,2 milyon TL çıkarılmış sermayesini, 500 milyon TL’ye yükseltmiş olacak.

Jantsa (JANTS) bedelsizi duyurdu

Borsa İstanbul’un son yıllarda en çok yükselen şirketlerinden biri olan Jantsa düşük sermayesi ile dikkat çekiyordu. Şirket Mart ayı içinde sermayesini yükseltme kararı aldı ve kamuoyuna duyurdu.

Şirket sermayesini iç kaynaklardan karşılanmak üzere yüzde 693,2 bedelsiz artırma kararı aldı. Mevcut 88 milyon 245 bin TL olan sermaye, artırım sonrası 700 milyon TL’ye çıkacak.

Ereğli’den (EREGL) hem bedelsiz hem temettü

Son birkaç senedir yatırımcısının yüzünü güldürmeyen Ereğli Demir Çelik geçtiğimiz ay hem bedelsiz sermaye artırımı kararı aldığını hem de temettü dağıtacağını duyurmuştu. Piyasa tarafından şaşkınlıkla karşılanan bu kararın Ereğli hissesi için pozitif bir etkisi olması.

Ereğli bedelsiz sermaye artırımı kararı aldığında 46-47 lira seviyelerinde olan EREGL hissesi o günden beri düşüş trendinde ve henüz bir toparlanma emaresi gösteremedi. EREGL hissesi Cuma günü 42,32 TL ile aylık kapanışını yaptı.

Çelebi, Ege Endüstri, Ford ve Türk Hava Yolları

Yukarıdaki şirketlerinde yanı sıra henüz bedelsiz sermaye artırımı kararı almamış ancak potansiyeli yüksek şirketler de mevcut.

Havacılık sektörünün yer hizmetleri alanında dünyanın farklı bölgelerinde faaliyet gösteren Çelebi bunlardan biri. Sektörün yıldızı konumunda olan Türk Hava Yolları da bir diğer bedelsiz sermaye artırımı yapması beklenen şirket.

Otomotiv sektöründe ise Ford Otosan (FROTO) bedelsiz sermaye artırımı yapması beklenen şirketlerden biri. FROTO hisseleri 1000 TL’nin üzerine yerleşti ve pek çok yatırımcı şirketin sermaye artırımı açıklamasını bekliyor.

Düşük sermayesi ile dikkat çeken Ege Endüstri ise yıllardır bedelsiz açıklaması beklenen ancak bunu duyurmayan bir şirket. Uzun vadeli yatırımın ilk örneklerinden biri olarak gösterilen Ege Endüstri (EGEEN) hisseleri 15 bin TL’nin üzerinde bir fiyatla işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl