SASA ve Hektaş dudak uçuklattı: Yatırımcılar ters köşe oldu

sasa ve hektaş

Son 10 senede borsanın en çok kazandıran iki şirketi SASA ve Hektaş bu yıl yine dudak uçuklattı! Ancak bu sefer yatırımcısına sağladığı getirilerle değil kaybettirdikleriyle… 2022 yılında büyük bir ralli yapan SASA ve Hektaş hisseleri bu yıl tersine bir performans gösterdi ve adeta verdiğini fazlasıyla geri aldı. Türk Lirası bazında değer kaybettiği bariz bir şekilde belli olan SASA ve Hektaş hisseleri dolar bazında değerlendirilince daha da karamsar bir tablonun ortada olduğunu gösterdi.

Dolar uçtu, hisseler düştü

2023 yılın ilk seans günü yani 2 Ocak Pazartesi tarihinde dolar kuru serbest piyasada 18,71’den alınıp satılıyordu. Aynı tarihte SASA hissesi 48 Türk Lirası fiyatı ile işlem görüyordu. Adeta ikiz kardeş gibi sürekli birlikte anılan diğer şirket Hektaş ise yılın ilk işlem gününde 38 TL ile fiyatlanıyordu.

O günkü dolar kuru ile hesaplandığında bir SASA hissesi 2,56 dolar değerindeydi. Yine aynı günün dolar kuru ile hesaplandığında bir lot Hektaş hissesi 1,23 dolar fiyata tekabül ediyordu.

Borsa için çok da iyi başlamayan 2023 yılı Deprem felaketi ve ardından seçim dönemi belirsizliğiyle daha da kötüleşmişti. Bu sırada dolar kuru ise sabit duruyordu ancak seçimden sonra kurun yükseleceği tüm finans piyasalarında yüksek sesle dile getiriliyordu. Nitekim öyle de oldu. Seçimden sonra Türk Lirası USD karşısında değer kaybına başladı.

Yılın ilk işlem gününde 18,71 olan Dolar kuru bugün yani son işlem gününde 29,55 TL’yi gördü. Peki SASA ve Hektaş bu yıl ne yaptı?

SASA resmen eridi

Yıla 48 TL ile başlayan SASA bugün 36,54 TL ile fiyatlanıyor ve 2023’e kötü bir vedaya hazırlanıyor. Hissenin sene başındaki fiyatına göre TL bazlı kaybı yaklaşık %25’e denk geliyor. Ancak işin içine enflasyon muhasebesi ve TL/Dolar hareketliliği katıldığında tablo daha da karamsarlaşıyor. Sene başında 2,56 dolar olan bir lot SASA hissesi bugün 1,23 dolar ediyor. Yani sene başında 1000 dolar ile SASA alan bir yatırımcının elinde bugün 500 dolardan daha az bir miktar bulunuyor.

Hektaş’ın durumu daha da kötü!

2023’e 38 TL seviyesinde başlayan Oyak Grubu şirketi Hektaş seneyi 20,10 TL seviyesinde kapatmak üzere. Dolar kurunun 29,55 ile fiyatlandığı düşünüldüğünde Hektaş’ın da yatırımcısını fazlasıyla üzdüğü ortada.

Sene başında 1000 dolarlık Hektaş hissesi alan bir yatırımcının elinde bugün 350 dolardan daha az bir miktar bulunuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl