“Sahte Satoshi” Wright mahkemede kendi uzmanını beğenmedi: İşi bilmiyor

2016 yılından bu yana Bitcoin'in yaratcısının kendisi olduğunu iddia eden Craig Wright, devam eden davasında belgede sahtecilik yaptığı iddialarını reddetti. Savunma tarafında yer alan uzmanın yaptığı açıklamaları da beğenmeyen "sahte Satoshi" lakaplı Wright, "O bir bilgisayar uzmanı değil. Bu konulardan anlamıyor. O bir psikolog" dedi ve kendi uzmanının da görüşlerine katılmadığını söyledi.

Pazartesi günü konuşmayan ve savunmasını sadece avukatlarının üstlendiği Craig Wright dünkü duruşmada kendisine yöneltilen iddiaları bizzat cevapladı. Sahte belge üretme iddialarını da reddeden Wright, yine ilginç bir savunma tarzı benimsedi.

“Eğer oynasaydım mükemmel olurdu”

Pazartesi günü avukatlarının, “Satoshi olmasaydı, o zaman gerçek Satoshi ortaya çıkardı” diye savunma yaptığı Wright, kendisine, içinde birçok hatanın olduğu bir PDF dosyasının gösterilmesi üzerine şunları söyledi:

“Eğer ben bu dosyayla oynamış olsaydım, zaten mükemmel yapardım. Her şeyi değiştirir ve font hatası bile yapmazdım”

Kendi bilirkişisini beğenmedi: İşi bilmiyor

Savunma tarafı yani kendi avukatları tarafından atanan bilirkişiyi de beğenmeyen Wright, iki bilirkişinin de bağımsız olduğunu düşünmediğini belirtti:

“Sayın Simon Placks, bir bilgisayar uzmanı değil. Bir psikolog… Bu konuda kanıt sunabilecek uzmanlıkta olduğunu düşünmüyorum. Karşı tarafın uzmanı için de aynı görüşteyim”

Wright tarafının tuttuğu bilirkişi, Wright’ın bazı açıklamalarının tutarsız olduğunu ifade etmişti.

“Belgeleri birleştirmişler”

Wright ayrıca, Bitcoin whitepaper’ından önce yazdığını iddia ettiği bir belgede, Bitcoin’den bahsedilmesi ve geçmiş zaman fiillerinin kullanılmasıyla ilgili olarak da yine şaşırtan bir savunma yaptı:

“Belgedeki bu ifadeler, daha sonra Bitcoin ile ilgili yazılan bir başka belgeden alıntılardır. İki belgenin birleştirilmiş halidir. İki belgenin aslında bir bağlantısı yoktur”

Bilindiği üzere kripto para bağlantılı faaliyette bulunan bazı şirketlerin üye olduğu COPA adındaki birlik, Wright’ın sürekli olarak Bitcoin odaklı çalışan firmalara dava açması üzerine harekete geçmişti.

Wright’a dava açan şirket, İngiliz mahkemesinin artık bu konuya nokta koyması gerektiğini ve Wright’ın Bitcoin ile alakalı olarak hiçkimseye dava açamamasının sağlanmasını istiyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl