“Sahte Satoshi” Craig Wright’ın davası başladı: Avukattan şaşırtan savunma

2016 yılından bu yana kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright'a açılan ve mahkemenin bu konuda emsal olarak kabul edilecek bir karar vermesi beklenen dava bugün başladı. Davacı tarafın avukatları, Craig Wright'ın "yüzsüz bir yalancı" olduğunu dile getirirlerken, Wright'ın temsilcileri ise "Gerçek Satoshi sayın Wright'tır. Öyle olmasaydı, gerçek Satoshi ortaya çıkıp bu duruma itiraz ederdi" dediler.

Üyeleri arasında Jack Dorsey’nin kurduğu Block şirketinin de bulunduğu Kripto Açık Patent Birliği (Crypto Open Patent Alliance (COPA)) adlı kurumun Craig Wright’a açtığı dava bugün başladı.

COPA, mahkemeden “sahte Satoshi” tartışmalarının artık bitmesini ve Craig Wright’ın, Bitcoin’in yaratıcısı olmadığı yönünde bir karar almasını talep ediyor.

Gerçek Bitcoin diye BSV’yi çıkardı

Bilindiği üzere 2016’dan bu yana Satoshi olduğunu ve Bitcoin’i kendisinin yarattığını iddia eden Wright, gerçek Bitcoin’in BSV olduğunu iddia etmişti. Wright, Bitcoin Satoshi Vision adlı coin’i, Bitcoin Cash’ten oluşturulan bir çatallanmayla 2018’de çıkarmıştı.

Herkese dava açıyor

Wright ayrıca, Bitcoin’in işleyiş mekanizmasının detaylandırıldığı “whitepaper”ı da kendisinin yazdığını iddia ediyor. Sahte Satoshi, whitepaper’ı web sitesinde bulunduran şirketlere de yıllardır dava açıyor ve hak ihlalini öne sürerek tazminat talep ediyor.

İşte COPA adlı kurum da artık tüm bu tartışmaların bitmesi adına Wright’a dava açmıştı. Yaklaşık 5 hafta sürmesi beklenen bu dava sonucunda mahkeme, nihai bir karar verecek.

“Yüzsüz bir yalancı ve kanıtlayamadı”

COPA avukatları Wright’ı yalancılıkla suçlarken, avukat Jonathan Hough, Wright için, “O yüzsüz bir yalancı. Satoshi olduğuna dair iddiaları hiçbir zaman kanıtlayamadı. Hatta sahte iddialar üretmek için ChatGPT’yi bile kullanıyor” dedi.

“Gerçek Satoshi ortaya çıkardı”

Wright’ın avukatı Anthony Grabiner ise müvekkilinin şu ana kadar gerekli olan kanıtları birçok kez sunduğunu belirtti ve şaşırtıcı bir savunma yaptı:

“Eğer sayın Wright Satoshi olmasaydı, gerçek Satoshi zaten ortaya çıkar ve gerçekleri açıklardı. Böyle olamdığına göre sayın Wright gerçek Satoshi’dir”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl