Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Elon Musk olabilir mi?

Elon Musk’ı pek çok şekilde tanımlamak mümkün. Bir milyarder, bir vizyoner, Tesla ve SpaceX’in sahibi ya da genel olarak bugün iş dünyasında bulunan en ilham verici ve ilginç adam… Bu ünvanlarıyla birlikte göz önünde olan bir isim olan Musk hakkında çıkan söylentilerin de ardı arkası kesilmiyor. Mesela, ‘Musk, Tesla’yı bıraktı, Bitcoin girişimi kurdu!’, ‘O bir hırsız’… Peki gerçekten Musk, Bitcoin‘i yaratan Satoshi Nakamoto olabilir mi? Yale Üniversitesi’nde bir bilgisayar bilimi öğrencisi ve SpaceX’in eski stajyerlerinden olan Sahil Gupta buna inanıyor....

Elon Musk’ı pek çok şekilde tanımlamak mümkün. Bir milyarder, bir vizyoner, Tesla ve SpaceX’in sahibi ya da genel olarak bugün iş dünyasında bulunan en ilham verici ve ilginç adam…

Bu ünvanlarıyla birlikte göz önünde olan bir isim olan Musk hakkında çıkan söylentilerin de ardı arkası kesilmiyor. Mesela, ‘Musk, Tesla’yı bıraktı, Bitcoin girişimi kurdu!’, ‘O bir hırsız’…

Peki gerçekten Musk, Bitcoin‘i yaratan Satoshi Nakamoto olabilir mi? Yale Üniversitesi’nde bir bilgisayar bilimi öğrencisi ve SpaceX’in eski stajyerlerinden olan Sahil Gupta buna inanıyor.

Elon Musk, neden Satoshi Nakamoto olabilir?

Gupta şunları söylüyor:

1- Teknik kapasitesi: Bitcoin, Musk’ın SpaceX’te yoğun bir şekilde kullandığı C++ programlama diline oldukça hakim biri tarafından yazıldı. Musk’in 2013 yılında Hyperloop ile ilgili yazdığı makalede kriptografi ve ekonomi bilgisinin ne kadar engin olduğu görülüyor.

2- Küresel problemleri çözme arzusu: Bitcoin, küresel mali krizin ve bankalara olan güvenin oldukça azaldığı 2008 yılında yaratıldı. Yani, bankaların müdahalesinin olmadığı bir para birimi yaratmak için gayet uygun bir yıl.

3- Bitcoin hakkında pek yorum yapmaması: PayPal’ın da kurucusu olan Musk, Bitcoin hakkında pek yorum yapmamasıyla dikkat çekiyor. Bir kullanıcının Twitter üzerinden kendisine dijital para birimleriyle ilgili, “Kripto para sıralamanız nasıl?” şeklide bir sorulduğunda şu tuhaf cevabı vermişti:

“Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu anlaşıldığına göre konu kapandı demektir.”

4- Paraya ihtiyacı olmaması: Bitcoin’in gizli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun 1 milyon Bitcoin’e sahip olduğu biliniyor. Bugünkü Bitcoin değeriyle bu toplamda 9 milyar 500 milyon Dolar ediyor. Musk’ın net servetinin 19.7 milyar Dolar olduğu göz önüne alındığında 9 milyar 500 milyon Dolar’lık bu rakam servetinin yarısından daha az.

Destekleyici ek iddialar

Medium üzerinde yayınlanan bir başka yazıda Musk’ın Bitcoin’i gelecekte Mars’ta kullanmak üzere icat ettiği teorisi üzerinde duruldu. Kulağa oldukça radikal geliyor ama yazıda PayPal’dan bahsedilen kısımla birlikte bu iddia inandırıcı geliyor. Musk, PayPal’la birlikte dijital para konseptinde devrim yarattı. Öyleyse Musk, Bitcoin hakkında neden hiç konuşmuyor? Yazının yazarı, bunu PayPal’ın eBay’e satılması sırasında kendisine getirilen rekabet yasağı nedeniyle sessiz kaldığını düşünüyor.

Bu fikre karşı çıkanlar da var

Karşı çıkanların argümanları ise şu şekilde…

2008 yılı Musk’in en kötü yılıydı: Musk, daha önce SpaceX ve Tesla’da yaşadığı problemlerden ve kendi mal varlığının tehlikede olmasından ötürü 2008 yılının kendisi için çok kötü bir yıl olduğunu söylemişti. Musk’ın Nakamoto olduğu iddiasına karşı çıkanlar, böyle bir durumda Musk gibi birinin bile Bitcoin’i kuracak disiplinde çalışamayacağını düşünüyor.

Göz önünde olan biri: Bazılarıysa Musk’ın popülerliği nedeniyle bu kadar büyük bir sırrı tutamayacağını, eğer kendisi Nakamoto olsaydı çoktan Bitcoin’e zarar vermek için yapılan hamlelere karşı çıkacağını söylüyor.

Açıklamalarında Bitcoin’le ilgili pek olumlu değil: Musk’a Bitcoin hakkında sorular yöneltildiğinde her defasında temkinli görüntüsü dikkatlerden kaçmadı. Bitcoin hakkında, “Mutlaka iyi bir şeydir” demişti ve Bitcoin’in asıl amacının yasal prosedürleri kolaylaştırmak olduğuna vurgu yapmıştı.

Musk’ın Bitcoin’i yaratan kişi olup olmadığını kesin olarak söyleyemiyoruz ancak teknik açıdan bakıldığında elbette mümkün.

CryptoCoinsNews

 

 

 

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl