Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Satoshi Nakamoto kimdir? Komplo teorileri ve tüm iddialar

Herkes onun kim olduğunu merak ediyor. “Satoshi Nakamoto kimdir?” sorusu her geçen gün gündemi daha fazla meşgul ediyor. Satoshi Nakamoto’nun kesin olarak kim olduğunu bilmiyoruz ancak ne yaptığını biliyoruz. Satoshi Nakamoto, 2008 yılının Kasım ayında Bitcoin protokolünü icat eden kişiydi. Dahan sonra 2009 yılında Bitcoin’in ilk sürümünü piyasa çıkarttı ve topluluktan 2010 yılının sonlarına doğru ayrılmaya başlayana kadar projede mail listeleri aracılığıyla başkalarıyla birlikte çalıştı. Nakamoto, kendisi hakkında açık vermemeye özen gösterdi ve en son haber alan kişi, onun artık...

Herkes onun kim olduğunu merak ediyor. “Satoshi Nakamoto kimdir?” sorusu her geçen gün gündemi daha fazla meşgul ediyor. Satoshi Nakamoto’nun kesin olarak kim olduğunu bilmiyoruz ancak ne yaptığını biliyoruz. Satoshi Nakamoto, 2008 yılının Kasım ayında Bitcoin protokolünü icat eden kişiydi.

Dahan sonra 2009 yılında Bitcoin’in ilk sürümünü piyasa çıkarttı ve topluluktan 2010 yılının sonlarına doğru ayrılmaya başlayana kadar projede mail listeleri aracılığıyla başkalarıyla birlikte çalıştı.

Nakamoto, kendisi hakkında açık vermemeye özen gösterdi ve en son haber alan kişi, onun artık “başka şeylere” kapıldığını belirtti. O kişi, bunu açıkladığında tarih 2011 yılının ilkbahar aylarıydı.

Satoshi Nakamoto, gerçekten Japon muydu?

Satoshi Nakamoto’nun Japon olup olmadığından emin değiliz. Onun bir erkek olduğu konusunda bile kesin bir veri yok. Bir kadın da olabilir. Hatta tek bir kişi değil, birden fazla kişi bile olabilir. “Satoshi Nakamoto” ismi bir ekibi ifade ediyor olabilir.

Nakamoto’nun kim olduğunu bilen var mı?

Nakamoto’nun kim olduğunu bilen yok ancak insanlar bu konuda bir dedektif misali çeşitli teoriler geliştirirler. New Yorker dergisinden Joshua Davis, Satoshi Nakamoto’nun Dublin’in Trinity Koleji’nden mezun bir kriptografi öğrencisi olan Michael Clear olduğuna inanıyordu. Bu sonuca Nakamoto’nun online ortamda yayınladığı yazılarından 80 bin kelimeyi analiz ederek ve dilsel ipuçlarını araştırarak ulaştı.

Davis, ayrıca Finlandiyalı sosyolog ve eski oyun geliştiricisi Vili Lehdonvirta‘dan da şüpheleniyordu.

Her iki isim de Bitcoin’in mucidi olduğu iddialarını reddetti.

‘Nakamoto, aslında 3 farklı kişi’

FastCompany’den Adam Penenberg, Nakamoto’nun aslında üç farklı kişi olduğunu söyledi: Neal King, Vladimir Oksman, ve Charles Bry.

Penenberg bu sonuca Nakamoto’nun Bitcoin hakkındaki yazılı belgelerini Google’a yazarak ve bazı cümleleri inceleyerek ulaştığını söyledi.

“Bitcoin.org” domaini Satoshi adıyla kullanılmış, Sitenin patent başvurusu Finlandiya’dan yapılmıştı. Domain tescil edilmeden 6 ay önce patent yazarlarından birinin oraya seyahat eden biri olduğu tespit ediliyordu.

“Bitcoin.org” domaini, 18 Ağustos 2008 tarihinde kayıt altına alındığında, kayıt işlemini gerçekleştiren kişi Japonca anonim bir isim ve Japonya’da bulunan bir sunucuyu kullanmıştı. Site, 18 Mayıs 2011 tarihinde Finlandiya’daki sunuculara aktarılmıştı.

Diğerleri başından beri Bitcoin işinin içinde yer alan ve Finlandiya’da yaşayan bir yazılımcı olan Martii Malmi’nin işin içinde olduğuna ve kullanıcı ara yüzünü onun geliştirdiğine inanıyordu.

Jed McCaleb’den de şüphelendiler

Ayrıca Japon kültürüne aşık ve Japonya’da yaşayan Amerikalı programcı Jed McCaleb da şüphelenilenler arasındaydı, McCaleb, tarihin en büyük Bitcoin soygununun gerçekleştirildiği Mt. Gox’u kuran kişiydi. Mt. Gox’u daha sonra Mark Karpeles’e satan McCaleb, aynı zamanda da merkezi ödeme sistemleri Ripple ve daha sonra Stellar’ın da ortak kurucularından biriydi.

O’Mahony ve Michael Peirce, Satoshi mi?

Diğer teorilerden biri de bilgisayar bilimciler Donal O’Mahony ve Michael Peirce’ın Satoshi olduğu yönündeydi. Bu teoriyi dijital ödemeler ile ilgili Hitesh Tewari ile birlikte yazdıkları bir yazıya ve yine birlikte yayınladıkları bir kitaba dayandırıyorlardı.

O’Mahony ve Tewari de Trinity Üniversitesinde birlikte çalışmıştı ve Michael Clear da o dönemde orada bir öğrenciydi.

Weizmann Institute’de çalışan İsrailli meslektaşlar Dorit Ron ve Adi Shamir araştırmalarının sonucunda bu yazının içinde Satoshi ve 2013 yılında FBI tarafından kapatılan bir kara borsa web sitesi olan Silk Road arasında bir bağlantı bulduklarını iddia ediyorlardı.

Ted Nelson’un teorisi: Shinichi Mochizuki de işin içinde

2013 yılı Mayıs ayında İnternet teknolojisinin öncülerinden Ted Nelson başka bir teori daha ortaya attı: Japon Matematikçi Professor Shinichi Mochizuki de işin içinde. Nelson kanıtların dolaylı olarak onu işaret ettiğini söylüyordu.

2014 yılı Şubat ayında Newsweek’den Leah McGrath, Goodman gerçek Satoshi Nakamoto’yu bulduğunu iddia etti. Dorian S Nakamoto adındaki o kişi, o günden beri Bitcoin ile ilgili bir şeyler bildiğini inkar ediyordu. En sonunda bir avukat tutup resmi mercilere de konu hakkında ifade verdi ve Bitcoin’i icat eden Nakamoto olduğu iddialarını yalanladı.

Hal Finney, Michael Weber, Wei Dai ve diğer yazılımcılar düzenli olarak medya raporlarında ve diğer online tartışmalarda potansiyel Satoshi olmakla suçlandılar.

En güçlü teori: Bitcoin’in yaratıcısı Nick Szabo

Aston Üniversitesi’nden bir grup dilbilimci de Bitcoin’in gerçek yaratıcısının Nick Szabo olduğunu iddia ediyor ve bu teorilerini Bitcoin’in Tanıtım Bülteni’ne dayandırıyorlar.

Aynı zamanda bir komedyen ve bir yazar olan Dominic Frisby de “Bitcoin: Geleceğin Parası” adlı kitabında BitGold’un yaratıcısı Szabo’nun Satoshi olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade ediyor. Satoshi’nin yazılarını dilbilim yardımıyla detaylı olarak analiz eden yazar, Satoshi’nin C++’daki teknik becerisini, olası doğum gününü bile hesapladığını söylüyor.

Nathaniel Popper’ın 2015 yılının Mayıs ayında çıkan “Dijital Altın” adlı kitabında da Szabo’nun Satoshi olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ama Szabo’nun bunu inkar ettiği yazılı.

Bir başka iddia Craig S Wright

2015 yılının Aralık ayının başında WIRED ve Gizmodo’nun yayınladıkları raporda Nakamoto’nun Avustralyalı girişimci Craig S Wright olduğu iddia ediliyor. WIRED, “Wright’a yakın bir kaynaktan alınan bilgilere göre” mailler, yazdığı yazılar ve diğer belgeleri incelendiğinde Wright’ın Bitcoin’in kurulmasında rol oynadığı sonucuna ulaşıldığını belirtiyor.

Gizmodo ise Wright’ın iş mail hesabını hacklediğini söyleyen birinden alınan bilgilere göre “Bu teori tamamen doğru diye” belirtiyor. Wright’ın Satoshi olduğuna dair iddiaların bir söylenti olmaktan ileri gitmesi ise mümkün değil, pek çok kişi zaten böyle bir kanıtın istendiği takdirde oluşturulabileceğini ifade ediyor.

Sonuç olarak elimizde bu iddialar ve Satoshi’nin Nakamoto olmadığına dair inkarları kalıyor.

Ne kadar zengin?

Bitcoin ve kriptografi üzerine bir otorite olan Sergio Lerner tarafından yapılan bir analize göre Satoshi, Bitcoin ağındaki pek çok bloku satın aldı ve servetini yaklaşık 1 milyon henüz harcanmamış Bitcoin’e kadar yükseltti. 2013 yılının Kasım ayında, Bitcoin’in 1000$ olduğu dönemde ise serveti 1 milyar Dolar ediyordu.

Şu an neler yapıyor?

Hiç kimse şu anda Satoshi’nin ne yaptığını bilmiyor ancak 23 Nisan 2011’de bir yazılımcıya yazdığı son mailde “Artık başka şeylerle ilgileniyorum. Gavin ve diğerleri ile birlikte emin ellerdeyim.” diye yazıyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl