Satoshi olduğu iddia edilen Kleiman ve Craig Wright davası bugün başlıyor

3 yıldan fazla bir süredir beklenen ve Bitcoin'in geliştirilmesinde önemli rol alan Dave Kleiman'ın haklarına sahip olanlar ile Craig Wright arasındaki dava bugün resmen başlıyor. 2013 yılında MRSA enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybeden Dave Kleiman'ın hakları için kardeşi Ira Kleiman, kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright'a 2018 yılında bazı haklar sebebiyle dava açmıştı. Kleiman tarafının talep ettiği rakam yaklaşık 12 milyar dolar...

satoshi-nakamoto

Bitcoin topluluğunun bir bölümü tarafından Satoshi Nakamoto olabileceği iddia edilen Dave Kleiman’ın mirasçıları ve kendisinin Nakamoto olduğunu iddia eden bir başka kişi olan Craig Wright arasındaki dava bugün başlıyor. 2018’de açılan davadan sonra yürütülen görüşmeler ve yapılan tartışmaların ardından mahkemenin ve jürinin artık davayı sonuçlandırması bekleniyor.

Bilindiği üzere 2018 yılında Kleiman tarafı, Wright’ın Dave Kleiman’ın hakları üzerinde onun ve kendi izinleri olamdan bir strateji yürüttüğünü iddia ederek dava açmışlardı. Davacı Kleiman tarafına göre Wright, Kleiman’ın hakkı olması gereken bir miktar Bitcoin’e ek olarak, Kleiman’ın da katkı verdiği Bitcoin teknolojisiyle bağlantılı olan bazı Fikrî mülkiyet haklarını da kendi üzerine geçirmişti.

Kim kime ne kadar borçlu? Karar verilecek

Birkaç yıllık sürecin ardından ise Kleiman tarafının Wright’a açtığı dava Florida’da 1 Kasım itibariyle resmen başlıyor. Federal hakim Beth Bloom’un başkanlık edeceği davada, hangi tarafın diğerine ne kadar borçlu olduğunun kararı da resmen verilecek. Hakim Bloom ayrıca, bu kararı vermek için kullanacağı cüzdanların içinde tutulan kripto fonlarının da anahtar kelimelerine sahip olacak.

12 milyar dolara ek olarak fikrî mülkiyet hakkı da isteniyor

Dave Kleiman’ın haklarına sahip olanlar dava sonucunda Craig Wright’tan 12 milyar dolara yakın bir para talep ediyorlar. Kleiman tarafı ayrıca, Wright’tan Kleiman’ın fikrî mülkiyet haklarını geri vermesini ya da bu hakların şu anki değerinin ödenmesini istiyorlar.

500 bin ilâ 1.1 milyon arasında Bitcoin…

Dave Kleiman’ın ölümünden sonra Craig Wright, Kleiman’ın ailesine onunla olan girişimlerini anlattı ancak Dave Kleiman’ın kardeşi ve bu davayı açan Ira, ikilinin Bitcoin madenciliği yaptığını ve toplamda 500 bin ilâ 1.1 milyon adet Bitcoin’in söz konusu olduğunu biliyordu.

Bu Bitcoin’lerin şu anki değeri de 70 milyar dolar olabilir.

“Wright’ın Satoshi olduğu ortaya çıkacak”

Bazı Bitcoin SV destekçileri ise Craig Wright’ın davayı kazanacağından emin olduklarını söylüyorlar. Destekçiler, Wright’ın dava sonucunda Satoshi olduğunun ve Bitcoin white paper’ını yazdığının ortaya çıkacağını belirtiyorlar. Ancak büyük bölüm ise Wright’ın iddialarının uzun yıllardır olduğu gibi yine çürütüleceği görüşünde…

ABD ordusundan madalyası bile var…

Kriptografiye merakı olan ve Craig Wright ile 2000 yılında tanışan Dave Kleiman’ın da Bitcoin’in geliştirilmesinde büyük katkısı olduğu belirtiliyor. Hatta bazıları onun Satoshi Nakamoto olduğunu bile iddia ediyorlar. 21 yaşındayken ABD ordusunda yılın askeri seçilen ve madalya alan Kleiman, 2013 yılında doktorların ısrarlarına rağmen tedavisine hastanede devam etmeyip evine geri dönmüştü. Kleiman, bi süre sonra ise hayatını kaybetmişti.

Satoshi’nin de bulunduğu mail listesinin de üyesiydi

Kriptografiye de merakı bulunan Kleiman, siber suçlar departmanlarında çalışmasının yanısıra birçok yılda da Microsoft Windows güvenlik ödüllerine layık görülmüştü. 1995 yılında bir moto kazası sebebiyle tekerlekli sandalyeye mahkum kalan Kleiman, Satoshi’nin Bitcoin’i ilk kez açıkladığı mail listesinin de üyesiydi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl