Ripple’ın iş ortağı SBI, Suudi petrol devi Aramco ile anlaştı

Japonya'nın en büyük finansal hizmetler şirketi olan ve aynı zamanda kripto para sektöründe de yatırımları olan SBI Holdings ile petrol devi Saudi Aramco şirketleri karşılıklı dijital varlık ortaklığı açıkladılar. SBI Holdings ayrıca, "SBI Ortadoğu" adında Riyad şehrinde bir iştirakini kurmayı da planlıyor.

Dünyanın en büyük ikinci şirketi olarak görülen dev petrol firması Saudi Aramco, kripto endüstrisindeki varlığını artırıyor. Daha önce Blockchain şirketlerine yatırım yaptığı bilinen Saudi Aramco, şimdi de Japonya merkezli finans devi SBI Holdings ile iş birliğine gitti. Anlaşma kapsamında iki şirket, birbirlerinin dijital varlık portföylerine de yatırım yapma olasılığını göz önünde bulunduracaklar.

SBI Holdings’in Riyad şehrinde kuracağı şirket de, Suudi Arabistan’da faaliyet göstermek isteyen Japon startup’larının önünü açmayı ve bu firmalara yardımcı olmayı hedefliyor.

“Kripto para “demediler

Saudi Aramco ve SBI Holdings’in ortaklığı dijital yatırımların yanı sıra aynı zamanda yarı-iletken çip sektörünü de kapsayacak. Bu alanda Çin, ABD ve Tayvan’ın üstünlüğü de biliniyor.

Şirketlerin açıklamasında “dijital varlık” terimi geçerken, “kripto para” denmemesi de dikkat çekiyor.

1933’te kurulan Saudi Aramco şirketi, elde ettiği gelir bakımından dünyanın ikinci en büyüğü olarak görülüyor. 70 binden fazla çalışanı olan şirketin 2022 yılı toplam geliri 500 milyon doların üzerindeydi. Aramco’nun piyasa değeri ise 2 trilyon doların üzerinde.

SBI Holdings, Ripple’ın en büyük iş ortaklarından

Öte yandan Aramco’nun iş birliği yaptığı SBI Holdings’in Ripple ile güçlü bağları olduğu da biliniyor. Eylül ayında SBI Holdings, XRP’nin kullanıldığı para transferi sistemini Güneydoğu Asya’ya genişleterek sistemin Filipinler, Endonezya ve Vietnam’daki bankalarda kullanılmasını sağlamıştı. SBI Holdings CEO’su Yoshitaka Kitao da Ripple’ın yönetim kuruluna katılmış fakat 2021 yılında ayrılmıştı. İki şirketin iş birliği ise hala sürüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl