Savcılardan mahkeme heyetine SBF uyarısı: Yetersiz ve sorunlu…

Kasım ayında iflas eden FTX borsasının CEO'su Sam Bankman-Fried'in bazı suçlamaların düşürülmesi yönündeki talebine dava savcıları karşı çıktı. Savcılar, SBF'nin taleplerinin değersiz olduğunu ve suçlamaların düşürülmemesi gerektiğini belirttiler.

Kripto para dünyası dışında geleneksel medyanın da aylarca konuştuğu FTX iflası ve Sam Bankman-Fried davası konusunda mahkeme savcılarından önemli bir uyarı geldi.

“Değersiz, yetersiz ve sorunlu…”

Dün akşam görülen duruşmada savcılar, SBF’nin bu ay başında talep ettiği bazı suçlamaların düşürülmesi konusunun kabul edilmemesi gerektiğini belirttiler. SBF’nin talebinin “değersiz” olduğunu belirten savcılar “SBF’nin argümanları hem yetersiz hem de hukuki açıdan sorunlu” dediler.

Savcıların hakim Lewis Kaplan’a hitaben verdikleri demeçte ek olarak şu ifadeler yer aldı:

“İddianame, sanık ve onun ortaklarının, şirket kreditörlerine Alameda’nın mali durumuyla ilgili yanlış ve yanıltıcı bilgi verdikleri konusunda yeterli bilgi içermektedir. Daha fazla detaya gerek yoktur”

Hakim Kaplan tarafların sözlü argümanlarını ve savunmalarını da 15 Haziran’daki duruşmada dinleyecek.

Hatırlanacağı üzere SBF, FTX’in risk yönetim sistemlerinin ortalamanın altında kaldığını kabul etmiş, ancak fonların çalınması iddialarını ise reddetmişti. Alameda çöküşüyle ilgisi bulunmadığını iddia eden CEO, savcıların (bazı suçlamalarda) kendisini, ABD Yüksek Mahkemesi’nin geçersiz kıldığı bir teori ile suçladığını da iddia ediyor.

SBF’nin “geçersiz teori” iddiası tutacak mı?

“Kontrol hakkı” olarak da bilinen bu teori, kurbanın maddi varlıklardan çok, ekonomik açıdan bir değer ifade eden bilgilerden yoksun bırakılmasını içeriyor. Bir başka davada tartışılan bu teori, 11 Mayıs günü Yüksek Mahkeme tarafından geçersiz kılınmıştı. İşte SBF, bu teoriyle yapılan bazı suçlamaların da düşürülmesi gerektiğini ifade ediyor.

Uzmanlar ise SBF’nin bu tarz suçlamalardan kurtulmasının çok düşük bir ihtimal olduğunu çünkü savcıların elinde kaybedilen fonların karşılığı olan parasal değer kozunun olduğunu öne sürüyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl