LUNA kurucusu Do Kwon için kırmızı bülten süreci başladı

Mayıs ayında yaşanan ve adeta tüm kripto para ekosisteminde büyük bir düşüşün tetikleyicisi olan Terra LUNA çöküşünün sorumlusu Do Kwon hakkında Interpol'den kırmızı bülten süreci başladı. Açıklama Güney Koreli savcılardan gelirken, ülke medyası ise Kwon'un savcılara "Sorguya gelmeyeceğim" mesajını ilettiğini iddia ediyor.

Dün Twitter’dan “Kaçmadım. Herkesle ve her devlet otoritesiyle konuşmaya hazırım” mesajı veren Do Kwon hakkında Interpol’den kırmızı bülten araması çıkabileceği belirtildi. Konuyla ilgili birden fazla soruşturmanın yürütüldüğü Güney Kore’de savcılar, kendilerine sorulan Interpol’ün devreye girip girmeyeceği konusundaki soruya “Bü süreç başladı” cevabını verdiler.

Bilindiği üzere Interpol aramalarında çıkarılan kırmızı bülten,bir kişinin yakalanması konusunda birçok ülkenin kolluk kuvvetlerine yetkiler veriyor.

“Kaçtığına dair ikinci derece kanıtlar var”

Savcılar ayrıca yaptıkları açıklamada Kwon’un kaçmaya çalıştığına dair ellerinde ikinci direcede kanıtlar olduğunu ve tutuklama kararının da bu yüzden çıkarıldığını belirttiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin için en kötü senaryo: “2018 ayı sezonu seviyesine inebilir”

Singapur’da da değil

Terraform Labs şirketinin kurucusu olan Do Kwon, sistemin çökmesinden birkaç ay önce firma merkezini Güney Kore’den Singapur’a taşımıştı. Kwon’un çöküşten sonra da bu ülkede olduğu tahmin ediliyordu ancak Singapurlu yetkililer Kwon’un burada olmadığını açıklamışlardı. Kwon’un gidebileceği diğer yerlerin başında dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olarak bilinen Dubai gösteriliyor. Kwon ayrıca dün attığı tweet’lerde birçok otoriteyle görüşmeye hazır olduğunu belirtmesine rağmen nerede olduğunu söylememişti.

Yonhap: Savcılara ‘Gelmeyeceğim’ mesajı verdi

Kwon’un tüm “uzlaşı” mesajlarına rağmen Güney Kore’nin en büyük haber ajanslarından Yonhap ise yine Güney Koreli savcılara dayandırdığı haberinde, Kwon’un hiçbir şekilde uzlaşı yoluna gitmek istemediğini ve soruşturmayı yürüten savcılara, avukatları aracılığıyla sorguya katılma gibi bir niyeti olmadığı mesajını ilettiğini belirtti.

Haberin yazıldığı dakikalarda Terra Classic (LUNC) 0,00027 dolardan, Terra LUNA ise 2,5 dolardan işlem görüyorlar. İki kripto para da geçtiğimiz hafta önemli yükseliş rallileri göstermişlerdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl