Sayıca fazla çoklu-imza Bitcoin işlemi Lightning Network’ü çökertti

Bitcoin'de küçük ödemelerin yapılması için geliştirilen Lightning Network'te yapılan multi-sig ve karmaşık bir işlem ağın bir süre durmasına yol açtı. 9 Ekim'de yaşanan sorun daha sonra ise düzeltildi.

bitcoin lightning

Bitcoin geliştiricisi Burak Keçeli’nin Lightning Network üzerindeki bir denemesi ağın kısa süreli de olsa tıkanmasına yol açtı.

Keçeli’nin yaptığı işlem bir çoklu-imza ödemesiydi. Bu tür işlemlerde tek bir işlemin doğrulanması için bile birçok kriptografik anahtarın gerekli olduğu biliniyor. Normal şartlarda bu tür işlemlerde birden fazla katılımcı bulunuyor ve işlem bu şekilde onaylanıyor. Ancak yaşanan son olayda ağın sınırlarının sonuna kadar test edildiği söylenebilir.

Nod kullanıcılarından şikayetler geldi

Muhtemel 999 imzadan 998’ini yaratan Keçeli işlemi gerçekleştirdi ve sadece 4.82 dolarlık bir ücret ödedi. Lightning Network için pahalı sayılabilecek bu ücret, işlemin karmaşıklığı göz önüne alındığında ise fazla değil. Ancak işlem Lightning Ağı için bazı sorunlar ortaya çıkardı. Birçok nod sahibi, ağa bağlanamadıklarından ya da senkronize olamadıklarından şikayet ettiler.

Hatanın sebebinin “btcd” adlı Bitcoin uygulamasının ayrıştırma kitaplığındaki bir hata olduğu kaydedildi. Hata daha sonra ise düzeltildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl