SBF’nin ünlü kredi hattı resmileşti: “65 milyar $’lık ‘arka kapı’ açtırdı”

FTX'in ev hapsinde bulunan eski CEO'su Sam Bankman-Fried'in, Alameda Research için açtığı belirtilen "arka kapı" hakkında borsanın şu anki iflas mahkemesindeki avukatlarından Andrew Dietderich de önemli detaylar verdi. SBF'nin bu arka kapıyı, bir diğer şirket kurucusu Gary Wang'ın açmasını istediğini belirten avukat, bu sayede 65 milyar dolarlık transfer yapıldığını söyledi.

FTX’in iflasında en büyük pay sahibi olan kurumlardan biri olan Alameda Research’ün yaptığı işlemler ve bunların FTX tarafından sağlanan kolaylıklarla yapıldığı iddiaları mahkemede şirket avukatları tarafından resmen dile getirildi.

ABD medyasından New York Post’un haberine göre, FTX’in iflas mahkemesinin 11 Ocak’ta görülen duruşmasında, borsa avukatı olan Andrew Dietderich, SBF’nin bir diğer kurucu Gary Wang’dan, Alameda Research için bir “arka kapı” yaratmasını istediğini belirtti. Bu arka kapı aslında, Alameda tarafına verilen kredilerde bir kolaylık sağlayan bağlantı noktası… Bu bağlantı sayesinde Alameda şirketi, FTX ile fazladan bir izin prosedürü yaşamadan kredi alabiliyor ve bunlarla işlem yapabiliyordu.

Avukat Dietderich dava hakimine konuyla ilgili, “Sayın Wang, FTX’ten Alameda’ya uzanan bu kredi bağlantısını oluşturan kişidir. Bildiğimiz kadarıyla bu kredi hattının toplam değeri de 65 milyar dolardı. Müşterilerin böyle bir durumdan haberi yoktu” dedi.

Hatırlanacağı üzere Kasım ayında Reuters de benzer bir haber yapmış ve SBF’nin Alameda ve FTX arasında 10 milyar dolarlık transfer gerçekleştirdiğini belirtmişti.

SBF, Wang ve Alameda CEO’su Caroline Ellison’a Aralık ayında dava açan ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) da, suçlamasında Wang’ın gizli bir kredi hattı oluşturduğunu iddia etmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl