SBF için önemli iddia: İade şartı olmayan bir ülkeye kaçacaktı

FTX eski CEO'su SBF'nin Bahamalar'da tutuklanması, birçok iddia ve teoriyi de beraberinde getirdi. Tutuklanmadan önce bugün Kongre Finansal Hizmetler Komisyon toplantısına katılması beklenen SBF'nin, duruşmaya kişisel olarak değil, çevrim içi şekilde katılacağı ve ABD'ye ısrarla giriş yapmamasının da tutukluluğa zemin hazırladığı belirtiliyor.

SBF’nin tutuklanması bambaşka tartışmaları da gündeme taşıdı. Kirpto para yatırımcıları ve sektör takipçileri özellikle Caroline Ellison başta olmak üzere diğer FTX ve Alameda yöneticilerinin de tutuklanıp tutuklanmayacaklarını sorgularken konuyla ilgili ise Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nda (CFTC) bir dönem avukatlık yapmış olan Braden Perry’den önemli değerlendirmeler geldi.

“Diğer yöneticilerin kaderi iddianameye bağlı”

Forkast News’e konuşan avukat Perry, Alameda CEO’su Caroline Ellison başta olmak üzere birçok yöneticinin kaderinin, detayları bugün ortaya çıkması beklenen iddianameye bağlı olduğunu söyledi:

“Yaşanacaklar iddianamedeki detaylara ve savcının söylediklerine bağlı… Eğer ABD, müşteri fonlarının kullanımı gibi iddialarda diğer yöneticilerin de varlığını belirtirse, o zaman Ellison, Trabucco ve diğer yöneticilerin de tutuklanması beni şaşırtmaz”

“İade şartı olmayan bir ülkeye kaçacağı dedikoduları vardı”

ABD’nin henüz resmi olarak Bahamalar’dan SBF’nin iadesini istemediğini ve bu sürecin bir hayli uzun olabileceğini belirten avukat Perry, şunları söyledi:

“Konuşmak için şu an erken… Ancak bu tutuklanma olayını, SBF’nin ABD’ye gitmeme ısrarı da tetiklemiş olabilir. Çünkü bugünkü Finansal Hizmetler Komitesi toplantısına da fiziksel olarak değil, çevrim içi olarak aktılacaktı. Onun ABD’yi sürekli olarak reddetmesi, süreci uzatabilir. Ayrıca SBF’nin ABD ile iade anlaşması olmayan bir ülkeye kaçabileceği yönünde de dedikodular vardı. Tutuklanma tüm bu dedikoduların artması üzerine de gelmiş olabilir”

“Ömür boyu ceza alabilir”

Perry ayrıca SBF’nin denetimli serbestlik şartı olmadan ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya kalma ihtimali olduğunu da belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl