SBF’ye bu kez çağrı Bankacılık Komitesi’nden: Gel ve iflasları anlat

ABD'de FTX'in iflası politik çevrelerde de ciddi şekilde tartışılırken, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nin "Mahkeme celbi göndermeyeceğiz" dediği SBF için bu kez Senato Bankacılık Komitesi'nden bir çağrı geldi.

Finansal Hizmetler Komitesi’nden bir gün sonra, 14 Aralık’ta toplanacak olan ABD Senato Bankacılık Komitesi, FTX ve Alameda kurucusu Sam Bankman-Fried’i iki şirketin iflası konusunda soruları cevaplandırmak üzere toplantıya çağırdı.

Komite başkanlığını yürüten Demokrat milletvekili Sherrod Brown, SBF’ye yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:

“FTX’in kurucusu, eski CEO’su ve sahibi konumunda olan bir kişi olarak, aynı zamanda bir dönem Alameda CEO’luğu da yapmanız nedeniyle, iki şirketin iflasları hakkında sorulan soruları yanıtlamanız gerekmektedir. Fonların açık şekilde kötüye kullanılmasının sonucu olarak, 1 milyona yakın müşterinin milyarlarca dolarının buharlaşmasının açığa kavuşması için bu gereklidir”

Mektup yeni avukat Cohen’e gönderildi

Başkan Brown SBF’ye yönelik yazdığı mektubu, onun yeni avukatı olan Mark Cohen’e gönderdi. Cohen, şu an ABD’de hapiste olan uyuşturucu kaçakçısı “El Chapo”nun da avukatlığını yapmış bi isim…

Komite başkanı Brown ayrıca Cumhuriyetçi Kongre üyesi Pat Toomey’den de mektup konusunda destek aldığını sözlerine ekledi. Brown’un buradaki desteği ön plâna çıkarmasının en büyük sebeplerinden birisi ise, aynı durumun Finansal Hizmetler Komitesi’nde olmaması… Bu Komite’deki iki parti milletvekilleri SBF’ye bir mahkeme celbi gönderilmesi konusunda anlaşmaya varamamışlardı. Başkan Waters da dün akşam yaptığı açıklamada SBF için özel bir çağrıda bulunmayacağını belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl