SBF’den şaşırtan sözler: 8 milyar $ bulmak için 2 haftam var

FTX'in görevinden istifa eden CEO'su Sam Bankman-Fried, Twitter üzerinden verdiği bir röportajda ilginç sözler sarf etti. Regülatörlerin kullanıcı koruması için çalışmadığını belirten SBF, "Regülatörleri s***yim" diyerek küfür etti. Kendisinin kısa süre önce regülasyon istediği hatırlatılan SBF "O reklamdı" derken, ayrıca iflas başvurusu yaptığı için de pişman olduğunu belirtti. 

Son dönemin gündemden düşmeyen ismi Sam Bankman-Fried, Twitter’da mesajlaşma yoluyla bir röportaj verdi. VOX çalışanı Kelsey Piper’a DM üzerinden röportaj veren SBF ilginç sözler sarf etti.

“8 milyar dolar bulmak için 2 haftam var”

Şirketi kurtarmak için hala çalıştığını ve 8 milyar dolar bulmak için 2 haftası olduğunu belirten SBF ayrıca 11. madde üzerinden iflas başvurusu yapmasının da en büyük pişmanlığı olduğunu belirtti:

“Çok fena s**tım. Birkaç kez. Ama en büyük hatam neydi biliyor musun? Herkesin bana yapmamı söylediği şey… İflas başvurusu… Onu yapmasaydım şu anda işlerin yüzde 70’i düzelmiş olacaktı. Bunu yapmasaydım 1 ay içinde çekim işlemleri yeniden açılacaktı. Tüm müşteriler için açılacaktı. Şimdi ise göreve gelenler her şeyi yerin dibine batırıyor. Regülatörler de her işi daha kötü yapıyorlar. Regülatörleri s***yim! İki hafta içinde 8 milyar dolar bulmam lazım. Şu anda hayatımın en önemli amacı bu”

SBF ayrıca “Kısa süre önce regülasyonları savunuyordun” sözleriyle sorulan bir soruya da “O reklamdı” cevabını verdi.

“CZ şimdi kahraman oldu”

Binance CEO’su CZ hakkında da konuşan SBF, onun çok dürüst olduğu için değil yaşananlardan galip çıkan taraf olduğu için övüldüğünü belirtti:

“Bir ay önce CZ, insanlara ‘Etik olmayan şeyler yapmayın, yoksa paranız pul olur’ diyordu. Şimdi ise kahraman oldu. Çok ahlaklı olduğu için mi? Yoksa şu an hesabında daha fazla para olduğu için mi?”

“Gary Wang ve Nishad Singh şirketten ayrıldı”

Öte yandan SBF röportajında ilginç bir bilgi de verdi ve FTX’in kendisiyle birlikte kurucularından olan dolar milyarderi Gary Wang ile mühendislik bölümünün başındaki Nishad Singh’in ayrıldığını açıkladı. Yaşananların psikolojik açıdan da zorlu zamanlar gösterdiğini belirten SBF şu ifadeleri kullandı:

“Gary ve Nshad geri dönerlerse ve davalardan birini kazanırsak birçok şey iyiye gitmeye başlar. Gary de Nishad da ayrıldılar. Nishad çok utanıyor ve kendini suçlu görüyor. Gary de korkuyor. Nishad da yaşananlardan etkilendi. Hepimiz etkilendik ama o çok fazla etkilendi. ÇOK FAZLA.

“Kullanıcı fonlarıyla kumar oynayan FTX değil Alameda’ydı”

Yaşananların kötü muhasebecilik kontrolleri ve kaldıraçlı işlemler yüzünden olduğunu dile getiren SBF şöyle konuştu:

“FTX olarak kullanıcı fonlarıyla biz kumar oynamadık. Ama Alameda’ya kredi olarak verdik. Aslında tam kredi vermek de değil. Bu işer biraz karışık. Mantıklı adımlar attık. Bunu birçok borsa da yapıyor, sadece bizim yaptığımız kadar büyük miktarda yapmıyorlar. Kumarı oynayan Alameda oldu. Alameda’nın karşılayacak yeterli temainatı olduğunu düşündüm. Kaldıracın büyüklüğünü birkaç hafta öncesine kadar fark etmedim. Kötü muhasebe, kaldıraçlı işlemler bu duruma getirdi. Her şeye yeniden başlayabilsem muhasebeciliği daha iyi yaptırıdım. Alameda’yı da FTX’ten ayırırdım”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl