SBF’den yeni açıklama: FTX için milyar dolarlık anlaşmayı tamamlamaya çalışıyorum

FTX borsasında CEO'luk görevinden istifa eden ancak hala en büyük hissedar konumunda bulunan Sam Bankman-Fried, verdiği bir röportajda şirket için birkaç milyar dolarlık bir anlaşmayı tamamlamaya çalıştığını söyledi.

İflas eden ve kripto para dünyasındaki en büyük krizlerden birinin yaşanmasına sebep olan FTX borsasının kurucularından Sam Bankman-Fried röportajlarına devam ediyor. Kripto para topluluğu tarafından ana akım medyanın “aklama çabası” olarak görülmesine rağmen açıklamalarını sürdüren SBF, yeni bir anlaşmanın arifesinde olduğunu belirtti.

“Anlaşmayı bitirmeye çalışıyorum”

ABD medyasından CNBC’ye kısa bir röportaj veren ve görüntülü konuşma talebine olumsuz yanıt veren Bankman-Fried, yeni bir anlaşma için çalıştığını söyledi:

“Şu anda önemli olan bir an önce yeni bir anlaşmanın yapılması ve müşterilerin varlıklarını geri alabilmeleri… Yaşananlardan dolayı çok üzgünüm ve şu anda ‘Keşke daha dikkatli olsaydım’ diyorum. Borçlar ve sorumluluklar benim düşündüğümden milyarlarca dolar daha fazlaydı. Birkaç milyar dolarlık bir anlaşmayı bitirmeye çalışıyorum. Kullanıcıların fonlarının değeri çok fazla, bu yüzden şirketler için çok önemli yatırım fırsatı bulunuyor”

SBF’nin şu anda şirkette herhangi bir görevi olmamasına rağmen yeni bir yatırımcı bulmasının kanuna aykırı olmadığını belirten uzmanlar, CNBC’ye yaptıkları açıklamalarda “Bir aracı kurum ya da üçüncü bir tarafın yapmaya çalıştığı anlaşmadan farksız bir durum bu. Kanun dışı bir durum söz konusu değil. Delaware mahkemesine gelip, alacaklıların borçlarını üzerine devralmak isteyebilir. Ancak bunu mahkemenin de onaylaması gerekir” dediler.

Uzmanların mahkeme olarak Delaware’i işaret etmesi ise bir başka tartışmayı daha ön plâna çıkarıyor. Şu anda hem Bahamalar hem de ABD tarafında mahkeme görülüyor. Her iki taraf da iflas mahkemesini kendisinin kontrol etmesi gerektiğini belirtirken, geçtiğimiz günler de de Bahamalar Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu FTX’teki bazı fonları kendi kontrol ettiği bir cüzdana geçirdiğini açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl