SBF ve etrafındakilere FTX’ten tazminat yok: Resmi dava dosyası

FTX borsasının iflası, şirketin hack'lenmesi ve davanın hangi yargı bölgesinde görüleceği konusu hala ciddi şekilde tartışılırken dava dosyasında yer alan ifadelere göre Sam Bankman-Fried'in aile üyeleri ve onun seviyesine yakın yöneticiler FTX'in tazminat ödemelerinden yararlanamayacaklar.

FTX borsasının tartışmalı iflası ve özellikle hack’lenen fonların her geçen gün daha çok satılması konusu tartışılırken, şirketin iflas mahkemesindeki yönetimi SBF’nin de dahil olduğu yöneticiler ve onların aile üyelerinin tazminat alamayacaklarını açıkladılar.

Konuyla ilgili dava dosyasında, “Bu mahkemenin yetkileri çerçevesinde Samuel Bankman-Fried, Gary Wang, Nishad Singh ve Caroline Ellison ile bu kişilerin aile üyelerinden hiçbir kişiye hiçbir ödeme yapılmayacaktır” ifadeleri yer aldı.

Alameda Research CEO’su Caroline Ellison, FTX’in teknoloji yöneticisi Gary Wang ve FTX’in mühendislik işlerinden sorumlu yöneticisi Nishad Singh’in şirket ile olan bağları 18 Kasım günü tamamen kesilmişti.

SBF ve onun çevresindeki isimlerin ödeme alamayacak olmaları konusu, FTX’in şu anki yönetiminin, bu kişiler dışındaki çalışanlara hakedişlerinin ödenmesi talebiyle birlikte gündeme geldi.

Uzmanlar iflas davalarında genelde şirketlerin mahkemeden, çalışanlara belli oranda tazminat ödenme talebinde bulunmalarının standart bir uygulama olduğunu belirtiyorlar. Bu ödemelerden sonra ise fonlar tamamen donduruluyor.

Ancak şirketin şu anki CEO’su olan John Ray hem şirketin resmi çalışanlarının hem de fonların tamamının kesin şekilde ortaya konmasının çok zor olduğunu dile getirmişti.

Bilindiği üzere Bahamalar Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu da, bu yargı bölgesine bağlı olan FTX şirketindeki fonların kendi cüzdanlarına çekilmesi emrini vermişti. Komisyon önce iddiaları reddetmiş ancak daha sonra ise resmen bu durumu açıklamıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl