FTX’in diğer CEO’su iflas öncesi uyarmış: Müşteri fonları çekiliyor

İflas eden FTX'in Bahamalar'daki şirketinin başındaki isimlerden olan Ryan Salame'nin, ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nu, müşteri fonlarının Alameda'ya aktarıldığı konusunda uyardığı ortaya çıktı.

Bahamalar’da dün hakim karşısına çıkan ve elleri kelepçeli olarak ilk kez görüntülenen SBF hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili önemli bir bilgi daha paylaşıldı. Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu (SCB) yöneticisi Christina Rolle’un 9 Kasım günü, yani FTX’in iflasından 2 gün önce Ryan Salame’den fonların çekildiğine yönelik bilgi aldığı ortaya çıktı.

9 Kasım günü Bahamalar polisine yazdığı resmi mektupta Rolle şu ifadeleri kullandı:

“Maalesef Komisyon bugün sayın Salame’den aldığı bilgide FTX Digital tarafından tutulan müşteri fonlarının, Alameda şirketine geçirldiğini öğrenmiştir. Sayın Salame’nin açıklamalarından komisyonumuz, müşteri fonlarının transferlerinin, kurumsal bir şirketin normal işleyişinin dışında olduğu kanaatine varmıştır”

Rolle bu mektubunun ardından ise hemen bir soruşturma başlatılmasını talep etti.

Bilindiği üzere Salame’nin uyarısından iki gün sonra da FTX borsası resmen iflas başvurusu yaptı.

“Şifreler sadece 3 kişide vardı”

Salame’nin transferlerle ilgili verdiği bilgilerde ilginç başka detaylar da bulunuyor. Salame, SCB’ye verdiği bilgide transferler için gerekli olan şifrelerin sadece 3 kişide bulunduğunu, bu kişilerin de Sam Bankman-Fried, Gary Wang ve Nishad Singh olduklarını söyledi.

Gary Wang ve Nishad Singh, iflas süreci günlerinde istifa edip şirketten ayrılmışlardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl