Tutuklanan FTX eski CEO’su SBF, ABD’ye iade edilecek mi?

Bugün TSİ 18'de ABD Kongresi Finansal Hizmetler Komisyonu'nda soruları cevaplaması beklenen Sam Bankman-Fried gece saatlerinde Bahamalar'da tutuklanırken, ABD tarafından da konuyla ilgili önemli açıklamalar yapıldı.

FTX’in iflasından sonra en çok tartışılan isim olan Sam Bankman-Fried, TSİ gece 03.00 sularında Bahamalar’daki evinde güvenlik güçleri tarafından tutuklandı. Yapılan resmi açıklamalara göre SBF, ABD’nin talebi üzerine tutuklandı.

ABD’li yetkililer SBF’ye yönelik birçok suç iddiası yönelteceklerini ve hatta “büyük ihtimalle” onun Bahamalar’dan iadesini isteyeceklerine yönelik resmi talebi ülke yetkililerine ilettiler. Bunun üzerine ise Bahamalar Polis Kuvvetleri, SBF’nin evine yerel saat ile akşam 7 civarı gittiler ve genç CEO’yu tutukladılar. Yapılan açıklamada tutuklama esnasında herhangi bir olayın yaşanmadığı belirtildi.

Savcılık iddianameyi yazdı bile…

New York Güney Bölgesi Savcılığı da yaptığı resmi açıklamada Bahamalı otoritelerin, kendilerinin talebi üzerine SBF’yi tutukladığını belirterek, “Şu anda gizli tutulan ancak sabah saatlerinde (*ABD saatiyle) detayları resmen açıklanacak olan iddianameye dayanarak Bahamalar yetkililerinden SBF’nin tutuklanması talep edilmiştir. Konuyla ilgili daha sonra detaylı açıklamalar yapılacaktır.” denildi.

ABD’nin Bahamalar’dan SBF’nin iadesini talep etmesine ve Bahamalar’ın da bu talebi kabul etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Finansal Hizmetler Komisyonu konuşması iptal…

Tutuklamanın gerçekleşmesiyle SBF’nin bugün TSİ 18’de Finansal Hizmetler Komisyonu önünde soruları cevaplandıracağı toplantıya katılması da artık mümkün olmayacak. Toplantı plânlanan saatinde gerçekleşecek ancak SBF, Bahamalar’da tutuklu olduğu için burada bulunamayacak.

Başkan Waters: Üzüldüm ve şaşırdım

Finansal Hizmetler Komisyonu başkanı Kongre üyesi Maxine Waters ise tutuklamanın zamanından ötürü şaşkın ve üzgün olduğunu belirtti. Waters ayrıca, “SBF’yi adalete teslim etmenin zamanı geldi ancak son 1 aydır bu Komisyon toplantısı için ekibim ve ben çok çalışmıştık” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl