40 – 50 yıl hapsi istenen Sam Bankman-Fried için karar günü

Kripto para borsası FTX'in eski CEO'su Sam Bankman-Fried için merakla beklenen karar bugün verilecek. Savcıların en az 40 yıl hapis cezası talep ettiği SBF'nin avukatları ise onun büyük bir dolandırıcılık organizasyonu kurmadığını belirterek 6.5 yıllık bir cezanın yeterli olacağını belirtiyorlar.

Elinde bulundurduğu varlıkların büyük bölümünün FTT ile Solana ağındaki token’lar olduğunun ortaya çıkmasıyla 2022’de büyük ses getirerek iflas eden FTX’te, tüm yaşananlardan sorumlu görülen Sam Bankman-Fried için bugün karar günü… Dava hakimi Lewis Kaplan, 32 yaşındaki eski CEO’nun hayatının geri kalan büyük kısmını mı, yoksa nispeten çok daha az bir bölümünü mü hapiste geçireceğinin kararını bugün verecek.

Savcılar 40-50 yıl hapis istiyor

Bilindiği üzere dava savcıları SBF’nin, dünyanın en büyük dolandırıcılarından biri olan Bernie Madoff tarzı bir ponzi organizasyonu kurduğunu belirtiyorlar ve hakimden 40 ilâ 50 yıl arasında bir ceza talep ediyorlar. FTX avukatları ise SBF’nin hatalar yaptığını ancak burada maksadın dolandırıcılık olmadığını belirterek, çok daha düşük bir ceza olan 6.5 yıllık bir hapis süresinin yeterli olacağını ifade ediyorlar.

ABD medyasından Bloomberg’e konuşan ABD’li eski savcı Michael Weinstein, hakim Kaplan’ın SBF’ye 25 ilâ 32 yıl arasında bir ceza vermesini ön gördüğünü söyledi ve “O aslında günümüzün Bernie Madoff’u…” dedi.

Bilindiği üzere Bernie Madoff da yaklaşık 20 yıllık bir ponzi şeması inşa etmiş, yönetmiş ve 2008 krizinde yatırımcıların parasını ödeyememesinin ardından tüm sistem ortaya çıkmıştı. 150 yıl hapis cezasına çarptırılan Madoff, 2021 yılında hapishanede hayatını kaybetmişti.

Savcılar da SBF’nin duruşmalarında şu ana kadar toplamda 25 kez Madoff örneğini vermişlerdi.

“Paralar yerinde duruyordu” demişti

Savunmasında birçok kez şaşırtan ifadeler kullanan SBF, FTX’in iflas başvurusu yaptığı dönemde kripto paraların hesaplarda durduğunu ve bir kaybın olmadığını iddia etmişti.

“Paralar oradaydı, kaybolmamıştı” diyen SBF için, FTX’in yeni CEO’su john Ray ise “O hayal dünyasında yaşıyor” demişti.

Hatırlanacağı üzere mahkeme jürisi de kasım ayında SBF’yi üzerine atılı 7 iddiadan suçlu bulmuştu.

Bir dönem ev hapsine alınan SBF, hakim Kaplan tarafından, gerekli kurallara uymadığı gerekçesiyle yeniden parmaklıklar arkasına yollanmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl