SBF röportajı Twitter’ı karıştırdı: “Hapse gireceğine konuşuyor”

İflas eden FTX ve Alameda şirketlerinin kurucusu olan Sam Bankman-Fried'in TSİ dün gece New York Times'ın düzenlediği yıllık DealBook Zirvesi'nde konuşması Twitter'ı da birbirine kattı. Ünlü işadamları Bill Ackman ve Kevin O'Leary'nin SBF'yi övmesi, kripto para topluluğundan sert tepki gördü.

FTX CEO’su SBF hakkında ABD medyasının belli kuruluşları tarafından bir süredir olumlu yönde haberler çıkmasının ardından, onun şimdi de birçok önemli ismin konuşma yaptığı bir konferansa katılması tepkilerin daha da büyümesine neden oldu.

“Kripto Twitter”, genç yöneticinin “hapse girmek yerine” dünyanın en önemli konferanslarından birinde konuşma yapmasını ciddi şekilde eleştirirken, yatırım dünyanısının iki önemli ismi Bill Ackman ve Kevin O’Leary ise SBF’yi övdüler. Bu övgüler de kripto topluluğundan yoğun tepki aldı.

Bill Ackman ve Kevin O’Leary’den SBF’ye destek…

Ünlü yatırımcı Bill Ackman, SBF’nin verdiği röportaj hakkında “Bana isterseniz deli deyin ama bence SBF doğruları söylüyor” derken, ABD’nin en çok izlenen yatırım ve finans yarışmalarından birinde jüri üyeliği yapan Kevin O’Leary de Ackman’a katıldığını söyledi.

O’Leary, “FTX’te bir yatırımcı olarak milyonlarca dolar kaybettim. Onlarla anlaşmalı şekilde şirketin sözcülüğünü yaptım ama bu röportajı dinlediğimde çocuk hakkında Bill Ackman gibi düşündüğümü söylemem lazım” dedi.

SBF’den Ackman’a teşekkür

Ackman’ın tweet’ini gören Bankman-Fried de ona teşekkür etti ve “Gerçekten teşekkür ederim. Biliyorum her şeyi batırdım ama ne kadar yeterli olmayabileceğini görsem de, doğruları yapmak için çok çalışacağım.” dedi.

Kripto topluluğundan büyük tepki…

Tüm bu övgü dolu sözler ve verilen röportaja, kripto Twitter’ın tepkisi ise çok farklı oldu.

İlk topa giren isimlerden biri Cinneamhain Ventures ortağı Adam Cochran olurken, Cochran, SBF’yi öven Kevin O’Leary’ye sert tepki gösterdi ve onun zaten başarısız bir işadamı olduğunu, ve sadece geçmişteki birkaç “şanslı” satışından dolayı bugün bu maddi güçte olduğunu belirtti.

Cochran, “Kevin televizyonda saçmalayarak para kazanan biri… Takipçilerini dolandırmak isteyen biri… Kriptodan da anlamıyor. Zamanında Pawthereum diye bir coin almıştı. Karakter analizi konusunda da çok kötüdür” dedi.

Avukat Chervinsky: Alameda yöneticilerine sesleniyorum

Kripto paralar ve blok zinciri konusunda avukatlık yapan Jake Chervinsky ise, SBF’nin “Alameda’da olanlardan haberim yoktu. Alameda’yı ben yönetmiyordum” şeklindeki açıklamalarına değindi. Chervinsky; Alameda yöneticileri Sam Trabucco ve Caroline Ellison’un Twitter hesaplarını etiketleyerek, “Bu yayını izlediğinizi düşünüyorum. Fazla seçeneğiniz yok. ABD Adalet Bakanlığı bir telefon uzaklıkta” yorumunu yaptı.

“Dolandırıcılığı beceriksizlik olarak yutturmaya çalışıyor”

Blockchain kimlik platformu Civic’in CEO’su Vinny Lingham ise SBF’ye sert tepki gösteren bir başka isimdi. Lingham Twitter hesabından şunları söyledi:

“SBF’nin hukuki stratejisi belli oldu. Hapse girmemek için dolandırıcılığı, beceriksizlik olarak göstermeye çalışıyor”

“Direkt cevap veremiyor. Kameraya da bakamıyor”

Fiyat analizleriyle bilinen Will Clemente de, “SBF röportajını izlemek gerçekten acı veriyor. Her şeyi kıçından uyduruyor. Hiçbir şeye direkt olarak cevap veremiyor. Kameraya da bakamıyor. Kendini daha fazla batırıyor” şeklinde konuştu.

Alkışlara tepki geldi

Sunucu Andrew Ross Sorkin’in, röportaj sonunda teşekkür etmesi ve bir grup seyircinin ise SBF’yi alkışlaması da Twitter’daki birçok kişinin dikkatinden kaçmadı. Kripto topluluğunun kalabalık bir bölümü SBF’nin alkışlanmasına sert sözlerle tepki gösterdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl