SBF için bir resmi dava da SEC’den: “Kendi imparatorluğu için harcadı”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da, Sam Bankman-Fried'e suçlamalarda bulunan ve dava açan devlet kurumları arasına katıldı. Yapılan açıklamada Bankman-Fried'in kendi imparatorluğunu büyütmek için müşteri fonlarını kanun dışı kullandığı ve ihtiyaç olduğunda da Alameda'ya aktardığı belirtildi.

FTX eski CEO’su Sam Bankman-Fried’e dava açan ABD’li devlet kurumları arasında SEC de katıldı. Kurum yaptığı resmi açıklamayla SBF’nin milyarlarca dolarlık müşteri fonlarını yasa dışı şekilde kullandığını belirtti ve onun, -kişisel yatırımları dışında- her türlü menkul kıymet ihracı, alımı ve teklifi gibi yatırım hamleleri yapmasına tedbir getirilmesini talep etti.

“Milyarlarca dolarlık müşteri fonu Alameda’ya aktarıldı”

SEC’den yapılan açıklamada SBF’nin Alameda’da her zaman kontrol sahibi ve son kararı veren son kişi olduğu belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“SBF, uzun yıllar boyunca yönetilen bir dolandırıcılık mekanizmasının başındaydı. Müşteri fonlarını kendi çıkarları için kullanıp, kripto imparatorluğunu büyütmeye çalıştı. Mayıs 2022’de Alameda’ya borç veren bazı şirketler, geri ödeme talep ettiler. SBF ise, geri ödeme gücü olmayan Alameda’ya, FTX fonlarının kullanılması talimatını verdi. Böylece milyarlarca dolarlık müşteri fonları Alameda şirketine taşındı. Caroline Ellison ve Sam Trabucco, Alameda’da CEO olduktan sonra bile şirkette son kararı veren her zaman SBF’ydi. SBF, Alameda çalışanlarıyla çoğu zaman iletişim halinde oldu ve Alameda’nın veri tabanı ile kayıtlarına her zaman tam erişime sahipti”

Öte yandan New York Güney Bölge Savcılığı’nın verdiği bilgiye göre Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu da (CFTC), Sam Bankman-Fried’e dava açtı.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl