SBF için yeni kurallar geliyor: Dünya ile bağlantısı kesilecek

ABD’de bir yargıç, Sam Bankman-Fried'in internet ve elektronik kullanımına ilişkin katı koşullar içeren yeni kefalet şartlarının uygulanmasını gelecek haftaya kadar erteleme talebini kabul etti.

ABD hükümeti, Sam Bankman-Fried’e, avukatların “Faraday kafesi” olarak adlandırdıkları bir yere kapatılmadan önce akıllı telefonunu kullanması ve video oyunları oynaması için birkaç gün daha verdi.

Yeni kurallar yürürlüğe girdiğinde, Bankman-Fried akıllı telefonunu internete erişemeyen yeni bir telefon karşılığında avukatlarına teslim etmek zorunda kalacak. Dizüstü bilgisayarını da sadece belirli web sitelerine erişime izin verecek şekilde özelleştirilmiş, yoğun şekilde izlenen yeni bir modelle değiştirecek. Onaylanan siteler arasında avukatlarının web sitesi, Uber Eats ve Spotify yer alıyor.

Video oyunları da yasaklanacak

Tutuklanmadan önce sıkı bir oyuncu olan Bankman-Fried’in sohbet veya sesli iletişime izin veren video oyunlarını kullanması da yasaklanacak.

John’s Üniversitesi hukuk profesörü Anthony Sabino SBF ile ilgili “Maksimum büyüklükte elektronik bir mikroskop altında” dedi. Aslında bu, hükümetin her türlü elektronik iletişim olasılığını dışlamak için SBF’nin etrafına bir “Faraday kafesi” dikmesi anlamına geliyor.

“Faraday kafesi” elektromanyetik alanların giriş ya da çıkışına izin vermeyen bir muhafaza. Kefalet koşulları, kripto borsası çökmeden önce ve hatta çöktükten sonra bile internette son derece aktif olan SBF için önemli bir değişim olarak görülüyor.

Bankman-Fried’in avukatları, yeni cihazlarının gelmesini bekledikleri için bir yargıçtan yeni kuralları salı gününe kadar ertelemesini talep etti.

Savcılar sıkı koşullar talep etmişti

Eski kripto kralı, aralık ayından bu yana ailesinin Kaliforniya’daki evinde 250 milyon dolarlık bir kefaletle ev hapsinde tutuluyor.

Savcılar, Bankman-Fried’in ceza davasında potansiyel bir tanıkla şifreli bir mesajlaşma uygulaması kullanarak iletişime geçmesi ve internete erişmek için sanal bir özel ağ kullanmasının ardından daha sıkı kefalet koşulları talep etmişti. Federal bir yargıç geçen ay 10 sayfalık bir mahkeme kararıyla daha sıkı kefalet koşullarını onayladı.

SBF’nin ailesi de takip edilecek

Yeni kuralların bir parçası olarak, Bankman-Fried’in ebeveynleri Joseph Bankman ve Barbara Fried de sıkı bir cihaz takibine tabi tutulacak. Kefalet kararında, elektronik cihazlarını şifreyle korumaları ve her beş dakikada bir cihaz sahibinin anlık görüntüsünü alan bir izleme yazılımı yüklemeleri gerektiği belirtiliyor.

Kurallarda yer alanlara göre ayrıca, Bankman-Fried’in ayrıca herhangi biri kendisini ziyaret etmeden önce avukatlarını bilgilendirmesi gerekecek. Ev güvenlik sistemi, konuta giren herkesin video görüntülerini muhafaza edecek. Ek olarak, bir güvenlik görevlisi ziyaretçileri metal dedektörüyle tarayacak ve ziyaret süresince tüm elektronik cihazları alacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl