SBF’nin desteklediği kanun tasarısı Kongre’deki ilk FTX toplantısında görüşülecek

Sam Bankman-Fried tarafından desteklenen ve kripto para topluluğunda bir grubun ciddi şekilde tepkisini çeken kanun tasarısı, Kongre'de FTX'in çöküşüyle ilgili olarak düzenlenecek ilk toplantıda konuşulacak konuların başında geliyor.

Bundan sadece birkaç hafta önce Sam Bankman-Fried’in önemini vurguladığı bir yazı yazdığı ve kripto dünyasında büyük tartışma yaratan kripto yasa tasarısı, FTX’in iflasının ardından adeta tozlu raflara kaldırılmıştı. Ancak şimdi, FTX’in çöküşü nedeniyle toplanacak olan Kongre’deki toplantılardan biri bu kanun tasarısını da ele alacak.

Tasarıyı sunan grup daha önce birçok kez bu yönde ilerlemek için her şeyi yapacaklarını belirtmiş olsalar da, birçok senatör ise, adı “Dijital Emtialar Tüketici Koruma Yasası” olan bu tasarı konusunda ciddi şüphelere sahipler…

SBF’nin anlatmak ve bilgi vermek için birçok kez Washington’a gitttiği bu tasarının en büyük destekçilerinden biri de CFTC başkanı Rostin Behnam’dı.

2023’e yetişmesi zor

Ancak tasarıyı kaleme alanlar bile, kanunun 2023 yılına hazır olma ihtimalini düşük görüyor. Bu konularla ilgilinen Senato’nun Tarım Komitesi üyelerinden biri olan Cumhuriyetçi senatör John Boozman, “Bu sene hazır olacağını sanmıyorum. Süreç uzun ve zorlu… Böyle bir tasarı için de bu çok normal” dedi. Boozman ayrıca komite olarak tasarıyı ileri aşamalara geçirmeye çalıştıklarını ancak tüm senatörler arasında ortak bir fikir sağlanamadığını söyledi.

ABD’nin 2024 yılında düzenlenecek olan seçimler için önemli bir yola giriyor olması da, tasarıyı geciktirebilecek etkenlerden biri olarak gösteriliyor.

Merkeziyetsiz finans tartışması…

Özellikle merkezi borsalar konusunda bazı düzenlemeler içeren tasarı, merkeziyetsiz finans tarafına çok fazla odaklanmadığı gerekçesiyle bu alanın savunucuları tarafından da tepki görmüştü. Bazı senatörler de, tasarı konusunda özellikle FTX çöküşünden sonra biraz beklenilmesi gerektiğini açıkça ifade etmişlerdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl