Mahkeme başladı: Alameda’dan SBF’ye 3.3 milyar dolarlık kredi!

FTX borsasının iflas mahkemesi bugün başlarken, şirketin iç işleyişiyle ilgili de ilginç detaylar ortaya çıkıyor. Yeni CEO John Ray de hem şirketi hem de Sam Bankman-Fried'i yerden yere vurdu.

Binance’in FTT token’ları satma kararı almasıyla adeta iki günde iflas eden ve geçtiğimiz Cuma da resmi iflas başvurusunda bulunan FTX borsasının konuyla ilgili ilk duruşması başladı.

Yeni CEO yerden yere vurdu: “Bahamalar’da evler alındı”

Sam Bankman-Fried’in görevi bırakmasının ardından yerine gelen Yeni CEO John Ray, duruşmanın ilk gününde şirket işleyişini ve yönetici grubu yerden yere vurdu. Ray şirketin durumunu ifade ettiği konuşmasında, “Kariyerimde kurumsal kontrol mekanizmasının bu kadar çöktüğünü ve güvenilecek finansal bilgilerin bu seviyede kaybolduğunu görmedim” dedi. Ray ayrıca kurumsal fonlarla (kullanıcı fonları kastediliyor) Bahamalar’da şirket çalışanlarına ve danışmanlara kişisel eşya ve evlerin alındığını da belirtti.

“Küresel şirketlerin anahtar kelimeleri ele geçirildi”

CEO Ray’in aktardığı bilgiler sadece kötü yönetimle sınırlı değildi. Ray, yöneticilerin bilerek ve isteyerek birçok küresel şirketin hassas bilgi ve verileriyle anahtar kelimelerine de ulaştığını söyledi. Ele geöçirme hamlesini SBF ile birlikte bir başka şirket kurucusu Gary Wang’ın yaptığını söyleyen Ray, “Defterler ve kayıtlar uygun şekilde tutulmamış. Bu yönetim şekli asla kabul edilemez” dedi.

Avukatlar: SBF sabote etmek istiyor

Şirketin iflas avukatları da SBF’nin iflas davasını sabote etmeye çalıştığını iddia ettiler. Avukatlar, SBF’nin attığı tweet’ler ve verdiği demeçlerle bunu yaptığını söylediler. Mahkeme dosyasında ayrıca FTX’in durumu için “Daha önce benzeri görülmemiş” tanımlaması da yapıldı. FTX’in iflas avukatları ayrıca, Bahamalar’daki FTX Dijital Piyasalar şirketinin davasını “15. maddeden” Delaware’deki ABD İflas Mahkemesi’ne taşımak için acil durum dilekçesi de sundular. Bu durum gerçekleşirse FTX çatısı altında bulunan birçok kurumsal iflas davası tek bir mahkemede görülecek.

Hatırlanacağı üzere SBF, dün verdiği bir röportajda en büyük pişmanlığının iflas mahkemesine gitmek olduğunu belirtmişti.

Alameda’dan SBF’ye 3.3 milyar dolar kredi

Duruşmada ortaya çıkan ilginç bilgilerden bir tanesi de, SBF’nin kendi kurduğu ve hatta FTX’in iflasa gidişinde suçladığı Alameda’dan kendisinin 3.3 milyar dolar kredi almasıydı. CEO Ray alınan kredinin 1 milyar dolarlık kısmının SBF’nin kişisel harcamalarına verildiğini belirtirken aynı zamanda şirketin mühendislik konularından sorumlu yöneticisi Nishad Singh’e de yine 543 milyon dolarlık kredi verildiği bilgisini paylaştı.

SBF verdiği son Twitter röportajında, “her şeye tekrardan başlayabilseydim Alameda ile FTX’in bağlarını koparırdım” demişti. SBF ayrıca bu röportajında Nishad Singh ile kuruculardan Gary Wang’ın da şirketten, yaşanan olayların ardından ayrıldığını söylemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl