USDC ihraççısı Circle, Ripple ortağı da olan Asya devi SBI ile anlaştı

Son dönemde kripto paralar konusunda önemli adımlar atan Japonya'da, ülkenin en büyük finans şirketlerinden biri olan SBI Holdings, USDC'nin ihraççısı olan Circle şirketiyle yeni bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu anlaşmayla beraber, hem Circle'ın Web3 hizmetleri hem de USDC'nin Japon finansal sisemine entegrasyonu sağlanacak.

Hükumetin geçmiş dönemin aksine kripto paralara ve özellikle Web3 alanına çok önem verdiği Japonya’da dev bir anlaşmaya imza atıldı. Ülkenin en büyük finans kurumlarından olan SBI Holdings, Circle şirketiyle ortaklık kurdu.

USDC ve Web3 hizmetleri yaygınlaşacak

Aynı zamanda Ripple’ın da ortağı olan hatta SBI Ripple Asya adında bir de girşiminin bulnduğu SBI Holdings, USDC’nin Japon finans sisteminde yaygınlaşmasına katkı verecek. Bununla birlikte Circle şirketinin Web3 hizmetleri de ülkede yaygınlaştırılacak.

Hatırlanacağı üzere geçmişte kripto paralara karşı sert tavır takınan ve yasaklayıcı bir politika güden Japon devleti, geçen seneden itibaren ise bu tavrında 180 derecelik bir değişime gitmişti. Başbakan Fumio Kishida neredeyse her konuşmasında Web3 ekosisteminin önemine değiniyor.

Ülkede 3 Haziran gününde de Ödeme Hizmetleri Yasası değiştirilmiş ve dijital varlıkların da önü açılmıştı. Kanundaki en önemli değişikliklerden biri de sabit coin’ler konusundaydı. Yasada sabit coin ihraç eden şirketlerin bu varlıkları bir resmi para ile desteklemesi zorunlu tutuluyor.

Circle şirketi de ortaklıkla ilgili yaptığı açıklamada bu konuya değindi ve çıkarılan USDC’lerin bu gereksinimleri fazlasıyla karşıladığı ifade edildi. Verilen bilgide ayrıca 17 Kasım 2023 günü itibarıyla USDC’nin toplamda 12.7 trilyon dolarlık zincir üstü işlemi sağladığı kaydedildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl