SCRT Coin nedir? Secret Network projesi ve geleceği hakkında bilinmesi gerekenler

Gizlilik konusu kripto para piyasasında her geçen gün daha da önem kazanıyor. Blok zincirlerindeki hareketlerin takibinin engellenmesi konusunda çeşitli çözümler vaat eden Secret Network (SCRT Coin) hakkında detaylı bilgiler bu rehberimizde yer alıyor.

Kurucusu ve kuruluş yılı: Guy Zyskind ve Tor Bair / 2017
Blok zinciri: Cosmos
Toplam arzı: 190 milyon
Dolaşımdaki arzı: 149 milyon
Piyasa değeri: 1.2 milyar dolar (14 Ocak 2022)
En düşük fiyat: 0.2554 dolar
En yüksek fiyat: 10.64 dolar
Projenin amacı: Blok zincirinde gizlilik sağlamak.
Kullanım alanları: Blok zinciri ve Web3 alanı

Secret Network nedir?

Gizlilik odaklı bir proje olan Secret Network, Cosmos blok zincirinde yer alır. Şifreli akıllı sözleşmeler sağlayan ve eksiksiz veri gizliliği sağlayan bir blok zinciri platformudur. Girişleri ve çıkışları bir protokol düzeyinde şifreleyerek geleneksel akıllı sözleşmeleri geliştirir. Gizli Ağ, merkezi olmayan uygulamalarda (DApp’ler) toplanan ve depolanan tüm hassas bilgilerin gizliliğini sağlar.

Blok zinciri işlemleri herkese açık olarak görüntülenebildiğinden, blok zinciri alanındaki gizlilik garanti edilmez. Bir işlemi başlatan adres anonim olsa bile, bu işlemi analiz etmek ve bilgilerini belirli varlıklara bağlamak yine de mümkündür. Halihazırda devlet kurumlarının bu öncülü kullanan kripto para izleme araçları oluşturduğuna dair raporlar var ve bu, dijital güvenlik ve veri gizliliğinin sıcak konular olduğu bir dünyada bir sorundur. Merkeziyetsiz Finans olarak bilinen DeFi, merkezi bir otoritenin onayı olmadan dijital ödemeleri etkinleştirerek finansal ortamı tamamen değiştirmeye hazırlanıyor.

Akıllı sözleşmeler, DeFi’nin başarısında büyük rol oynuyor. Bunlar temel olarak bir blok zincirinde yönetilen ve DApp’ler oluşturmak için kullanılabilen kendi kendini yürüten kod parçalarıdır. DApp’ler, halka açık bir blok zincirinde kullanılan ve toplanan tüm verilerin halka açık olduğu anlamına gelir. Bu, hassas kullanıcı verilerini işleyen DApp’ler için büyük bir sorundur.

Secret Network’ün bu sorun için çözümü, sıfırdan şifrelemedir. Secret Foundation’ın kurucusu Tor Bair, buna “programlanabilir gizlilik” diyor ve Monero gibi gizlilik merkezli kripto paraların sunduğu işlemsel gizliliğin ötesine geçiyor. Platformda oluşturulan akıllı sözleşmelerin hesaplanmasını güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için “gizli düğümler” adı verilen bir bilgisayar ağına dayanır. Düğümler, güvenli, özel hesaplamayı etkinleştirmek için Trusted Execution Environment – TEE yani (Güvenilir Yürütme Ortamı)’nı kullanır. TEE teknolojisi, akıllı telefonlar ve video oyun konsolları da dahil olmak üzere çok sayıda platformda verileri güvenli bir şekilde işlemek için zaten kullanılıyor ve böylece varsayılan olarak veri gizliliğini koruyor. Akıllı telefonlar, parmak izleriniz gibi hassas biyometrik verileri böyle işler.

Secret Network’ün akıllı sözleşmeleri, varsayılan olarak şifrelemeyi ve veri gizliliğini korumak üzere tasarlandıkları için “gizli sözleşmeler” olarak adlandırılır. Rust programlama dilinde yazılan gizli sözleşmeler, DApp’lerin şifrelenmiş verileri, uygulamaları güçlendirmek için gereken hesaplamayı yapan gizli düğümlere bile ifşa etmeden kullanmasına izin verir. Kullanıcılar, neyin ve kiminle paylaşıldığı üzerinde tam kontrole sahiptir. Üçüncü taraflara hassas verilerini görüntüleme olanağı veren “görüntüleme anahtarları” oluşturma seçeneğine sahiptirler.

SCRT Token geleceği?

Dünyada genel olarak bir gizlilik sorunu mevcut. Gizlilik odaklı projelerin bu soruna yönelik çözümlerinin önemi gitgide artıyor ve özellikle kripto para piyasasındaki kullanıcılar bundan dolayı Secret Network gibi platformların önemini kavramaya başladı. Bundan hareketle SCRT Coin’in geleceğinin parlak olduğunu söyleyebiliriz.

Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz: Zcash, Dash ve Monero gibi gizlilik merkezli kripto paralar Bitcoin’e özel alternatifler olarak piyasada varlıklarını sürdürüyor. Secret Network’ün gizli sözleşmeleri, Ethereum’un akıllı sözleşmelerinin gizlilik merkezli bir evrimi olarak tanımlanabilir. Bu gizlilik sözleşmeleri, şeffaflığı korurken hassas verilere bir gizlilik ve güvenlik katmanı eklerler. Bu benzersiz işlevsellik, kullanıcıları korur ve özel verileri gizli tutar.

Öte yandan Secret, Enigma, Secret Foundation, Secretnodes.org, Chain of Secrets ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok bağımsız geliştirme ekibi ve kuruluşu tarafından desteklenir.

SCRT Coin nedir?

Secret Token (SCRT), alıcı, bakiye ve işlem tutarının şifrelenebilmesi açısından Monero (XMR), Dash (DASH) ve diğer gizlilik paralarına benzer. Secret Network tarafından sağlanan programlanabilir gizlilik, anonimlik ve gizlilik sağlar. SCRT sahipleri, bakiyelerini üçüncü şahıslara açıklamak isterlerse bir görüntüleme anahtarı oluşturmalıdır. Secret (SCRT Coin), varsayılan olarak akıllı sözleşmeler için veri gizliliğine sahip bir blok zinciri olan Secret Network’ün native tokenı’dır. Hem izinsiz hem de gizliliği koruyan uygulamalar oluşturmanıza ve kullanmanıza olanak tanır. Bu işlevsellik kullanıcıları korur, uygulamaları korur ve Web3 için daha önce mümkün olmayan yüzlerce kullanım alanının işlevi için önemli rol oynar. Secret’taki uygulamaları kullanmak için SCRT Token’ı tutmanız ve harcamanız gerekir. ETH nasıl Ethereum ağı üzerinde çalışıyorsa, SCRT de aynı şekilde çalışır ve ağdaki uygulamalarla ilişkili tüm hesaplama ve işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

SCRT Coin’i stake ederek “gizli düğümleri” destekleyen doğrulayıcılarla paylaşarak, hem ağın ve SCRT ödüllerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olursunuz.

SCRT Token nereden ve nasıl alınır?

190 milyon toplam arza, 149 milyon da dolaşımdaki arza sahip olan ve piyasa değeri 14 Ocak 2022 itibariyle 1.2 milyar dolar olan SCRT Token, Binance, Bitmart, CoinEx, MEXC, Gate.io gibi merkezi borsalarda işlem görürken; merkeziyetsiz borsalar olarak da SecretSwap, SushiSwap, UniSwap gibi platformlardan alınıp satılabiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl